A csernobili katasztrófa után néhány nap alatt evakuálták az úgynevezett harminc kilométeres zóna lakosságát, akik nagyrészt hátrahagyták kutyáikat. Ők csatlakoztak a kóbor kutyák egyébként is tetemes populációjához, és az elmúlt majd’ negyven évben a radioaktivitással többé-kevésbé fertőzött területen éltek, sokasodtak és pusztultak el. Amerikai, lengyel és ukrán kutatók a háború előtt évekig vizsgálták a csernobili kutyák genetikai állományát, hogy rájöjjenek, pontosan mit okozott náluk a normálisnál nagyobb radioaktív háttérsugárzás.
A Csernobil környéki lakosságot kitelepítő katonáknak a lakosokat menekítő utolsó buszok távozása után volt még egy hasonlóan megrendítő feladatuk: le kellett ölniük az összes csernobili és pripjatyi kutyát. Ez sajnos indokolt döntésnek tűnt, hiszen felmerült a lehetősége, hogy a radioaktívan fertőzött állatok egykori gazdáik után kóborolva széthordják a sugárzó szennyeződést, illetve a hirtelen óriásira duzzadt populációjukban betegségek terjedhetnek el.
De a kóbor kutyák kiirtása nem sikerült. Talán soha sem volt semmi esély az összes kutya leölésére, de a likvidálásban részt vevő katonák sem szívesen végeztek a szerencsétlen állatokkal. Sőt voltak olyan katonák, a radioaktív szennyeződést takarító személyzet egyes tagjai, illetve a megmaradt reaktort felügyelő otthagyott munkások, akik nemcsak megtűrték a kísértetiesen üres városba némi életet visszacsempésző kutyákat, de még etették is őket.
• Mennyi kóbor kutya él a szellemvárosokban?
• Ők milyen állapotban vannak?
• Mit tett velük a sugárzás?
A teljes cikket a Magyar Hang március 10-én megjelent, 2023/10. számában találja. Vegye meg nyomtatott kiadásunkat, vagy olvassa el a cikket a Magyar Hang Plusz felületén online!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!