A 23andMe (23 és én, az elnevezés a 23 pár emberi kromoszómára utal) genetikai elemzőcég gyakorlatilag csődbe ment. A tőzsdén olyan mélyre zuhant az árfolyamuk, hogy már a kivezetés fenyegeti őket. A céget el fogják adni, ez pedig azt jelenti, hogy a 15 millió ügyfelük minden genetikai adata is eladósorba került. Minthogy nem orvosi szolgáltatóról van szó, ezekkel az elképzelhető legszemélyesebb adatokkal a vevő gyakorlatilag azt csinálhat, amit csak akar. Vajon jó ötlet volt a genomjuk minden egyes betűjét rábízni egy magáncégre? – töprenghetne a sok millió érintett ember, ha egyáltalán értenék, mekkora veszélybe kerültek.
A 23andMe volt a genetika humángenomprojekt-befejezése utáni hurráoptimista periódusának legnagyobb haszonélvezője. Az emberek – és a legtöbb kutató is – azt hitték, hogy a teljes emberi génkészlet megfejtése után rögtön következik az összes genetikai tényezőkkel összefüggő betegség gyógyítása is. Úgy tűnt, hogy a genomszekvenálás (amely villámgyorsan vált egyszerű laboratóriumi rutinműveletté) révén feltárhatjuk egészségünk és örökségünk legmélyebb titkait is – vagy legalábbis a felfokozott hangulatban könnyűszerrel lehetett ezt az üzenetet kommunikálni a laikusoknak, akik ezért a szolgáltatásért hajlandók voltak fizetni is.
• Mit vizsgált a 23andMe?
• A vizsgálat eredményei mire jók?
• Mi fog történni a genetikai adatokkal?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!