A balkáni kavarásunk csak Moszkvának jó
Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke kiránduláson Banja Luka közelében 2023. június 23-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher)

Példátlan botrányt hozott össze a Milorad Dodik boszniai szerb vezető körül sertepertélő Orbán-kormány, amikor pere idején küldtek magyar kommandósokat a térségbe. Arról, hogy ez miért történhetett, és kinek lehetett érdeke, Balkánnal foglalkozó újságírókat és egy nemzetbiztonsági szakértőt kérdeztünk meg.

„Magyarország összefüggő gazdasági térségnek tekinti a nyugat-balkáni régiót, amelynek a vezetője szeretne lenni. Törekvését nehezíti, hogy ezek az országok – beleértve Szerbiát is – nem tagjai az Európai Uniónak, ezért szoros kapcsolattartásra van szükség velük, mint amilyen a legutóbbi magyar–macedón kormányülés is volt” – véli Varga Szilveszter újságíró, a balkáni témákkal foglalkozó Balk Magazin főszerkesztője. Mint rámutatott, Orbán Viktor a nyugat-balkáni közös gazdasági övezettől politikai és gazdasági tőkét is remél: ezt jelzi a Macedóniának küldött 500 millió eurós, a boszniai szerbeknek adott százmillió eurós magyar hitel, vagy az, hogy a kormányközeli 4iG Albániában és Montenegróban piacokat szerez. Csakhogy Bosznia-Hercegovinában Orbán célt és arányt tévesztett, amikor nyíltan a boszniai szerbek oldalára állt.

• Mivel és hogyan sértette meg Orbán Viktor többször is a bosnyákokat?• 
• Mi állhatott a TEK Banja Luka-i megjelenése mögött, és hogyan hatott ez Magyarország nemzetközi megítélésére?
• Mit üzent burkoltan az amerikai külügyminiszter az Orbán-kormánynak, és mit akarhat Moszkva a Nyugat-Balkánon?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!