A forintinfláció okairól
Épülő akkumulátorüzem Debrecenben, 2025. február 1-jén (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

Az infláció: pénzromlás. Először is tisztázandó: mi a pénz? A pénz valójában nem egyéb, mint egy hit: vélelem, hogy amit birtoklunk, az elcserélhető valami egyébre, amire éppen szükségünk van. Fontos még azt is tudatosítanunk, hogy a pénznek nincsen térbeli kiterjedése – ezért bicsaklik meg sokak gondolkodása, ha pénzről van szó. A pénznek egyetlen dimenziója van: az idő. Nem az a kérdés, hogy mennyi pénzed van, hanem hogy mikor van az adott összegű pénzed.

A dollár, az euró nem „pénz”, hanem egy-egy pénznem, a forint is csupán egy pénznem. Az egyes pénznemekbe vetett hit adja meg azok értékét, például a dollár „világpénz”, mert közfelfogás szerint a Földön bárhol elcserélhető bármilyen más dologra. A pénznek is van ára, ez a kamat. Valójában az egyes pénznemeknek van kamata, a sok pénznem és a sok kamatperiódus kavalkádjában kiigazodni külön szakma. Tehát a szabatos kérdésfeltevés: miért romlik a forint? Tisztázzuk azt is: nincs „magyar infláció”, forintinfláció van.

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap április 3-ig kapható 2025/13. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!