„Tudományos menedékjogot” kaphatnak az Amerikából menekülő kutatók?
A tudomány mellett tüntető amerikai kutatók (Fotó: Union of Concerned Scientists)

A Trump-kormány első három hónapjában olyannyira átformálta az amerikai szövetségi intézményrendszert, hogy az ma már sokkal autoritáriusabb, mint volt akár néhány héttel-hónappal ezelőtt. A kormány és Elon Musk vasökle a tudományt sem kíméli, sőt mintha különös gyűlölettel viseltetnének a tudás és a bizonyítékokon alapuló ismeretek iránt. Tudósokat utasítanak ki az országból politikai véleményük miatt, kutatókat lehetetlenítenek el, mert a vizsgálataik az mRNS-vakcinákról, a genderelméletről, a klímaváltozásról vagy más, „woke-nak” minősített boszorkányságról szólnak, a Columbia Egyetemet pedig önkényuralmi módszerekkel teljes megalázkodásra és behódolásra kényszerítették.

Egy francia űrkutató érkezett március második felében az Egyesült Államokba, egy houstoni konferenciára tartott. A reptéren azonban az amerikai határőrség tisztjei átvizsgálták az elektronikus eszközeit, majd az ott talált adatok alapján úgy döntöttek, hogy nem engedik belépni az országba. Egy ideig fogva tartották, majd feltették egy visszainduló gépre, magyarul kiutasították az Egyesült Államokból. Nem sokkal később Philippe Baptiste francia felsőoktatási és tudományos kutatási miniszter bejelentette, hogy a francia kutatót (akit azóta sem neveztek meg, és nem is kíván nyilatkozni) azért nem engedték belépni Amerikába, mert az eszközein (feltételezhetően a telefonján vagy a laptopján) Trump-ellenes magánvéleményt megfogalmazó üzeneteket találtak.

„A véleménynyilvánítás szabadsága, a tudományos kutatás szabadsága olyan értékek, amelyeket továbbra is büszkén vallani fogunk – nyilatkozta Baptiste, aki már korábban sem rejtette véka alá, hogy nem igazán szimpatizál a Trump-adminisztráció politikájával. Ebben nincs egyedül a globális tudományos közösségben. – Mindig is meg fogom védeni minden francia kutató jogát, hogy hű maradjon ezen értékekhez a hatályos törvényeknek megfelelően, bárhol is dolgoznak a világban.” Baptiste azt is felvetette, hogy az Európai Uniónak afféle „tudományos menedékjogot” kellene biztosítania az Amerikából menekülő kutatóknak, akiket azért üldöznek el az országból, mert a kutatási témájuk nem tetszik a kormányzatnak.

Ez persze csak az egyik olvasata az incidensnek, mert az amerikai határőrizetért felelő belbiztonsági minisztérium szóvivője cáfolta, hogy a francia kutatót politikai nézetei miatt nem engedték belépni az országba. „A kérdéses francia kutató bizalmas információ birtokában volt egy a Los Alamos-i Nemzeti Laboratóriumban fejlesztett elektronikus eszközről, amivel megsértette a titoktartási megállapodást. Ő elismerte, hogy engedély nélkül tartotta magánál [az információt], és azt megpróbálta elrejteni. Minden állítás, miszerint az eltávolítása hátterében a politikai meggyőződése állt, teljes mértékben téves” – nyilatkozta Tricia McLaughlin, a belbiztonság szóvivője.

A franciák nem reagáltak az amerikaiak ellenvádjaira, és az sem egyértelmű, hogy a kutató milyen kapcsolatban állt egyáltalán Los Alamosszal (amely arról híres, hogy ott fejlesztették ki a hirosimai atombombát, de sok egyéb témával is foglalkoznak), illetve ha tényleg ellopott titkos információkat, vagy kémkedett, akkor miért nem tartóztatták le ahelyett, hogy egyszerűen hazaküldték. Baptiste egy rádióinterjúban megismételte, hogy a kutatót Trump-ellenessége miatt pécézték ki az amerikai hatóságok. A határőrség egyébként az Amerikába belépők kevesebb mint 1 tízezrelékének nézi át az elektronikai eszközeit, amihez egyébként joga van.

De a Nature szerint a francia kutató esete csak a jéghegy csúcsa: rendszeressé vált a kellemetlenkedő (vagy egyszerűen csak ördöginek kikiáltott témával foglalkozó) külföldi és amerikai kutatók hatósági zaklatása. Ezzel mára sikeresen megteremtették a félelem légkörét a tudományos közösségben (ahogy ez valószínűleg a cél is volt). Az egyik forrás szerint „tapintható a szorongás” a kutatók, főleg a külföldiként Amerikában dolgozó szakemberek között. Vannak, akik azon gondolkodnak, hogy inkább törlik az amerikai kiküldetésüket, mert féltik a szabadságukat és a biztonságukat, dacára érvényes vízumuknak; mások félnek hazalátogatni, mert attól tartanak, hogy nem fogják visszaengedni őket.

• Hogyan lehet térdre kényszeríteni a világ vezető tudományos közösségét három hónap alatt?
• Miért akar sok ezer kutató menekülni az Egyesült Államokból?
• Mely tudományterületek számítanak mostantól eretneknek Trump professzor birodalmában?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap április 10-ig kapható 2025/14. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!