„A józan ész és a méltányosság döntött” – így válaszolt kedden Gulyás Gergely, kancelláriaminiszter a Kormányinfón arra a kérdésre, hogy mi volt az indok a december 24-i kijárási tilalom felfüggesztése mellett. A politikus szerint érdemben nem növeli a kockázatot, ha a családok este 8 után találkoznak, illetve sokan éjféli misére is mennek. „Egy éjszaka nem növeli érdemben a kockázatot” – fogalmazott a miniszter.
Nem ilyen optimista a helyzettel kapcsolatban Boldogkői Zsolt virológus, aki szerint itt legalább három szempontot kell figyelembe venni: az emberek egészségét, az ország gazdaságát és a társadalom-lélektani folyamatokat. Így ha nagyon szigorúak a szabályok, akkor rövidtávon ugyan életeket menthetünk, azonban ez a gazdaságra és az emberek mentális egészségére negatív hatással lesz – ez utóbbi hosszabb távon okozhat egészségügyi problémákat. Ugyanígy, ha a gazdaságot tartjuk elsődleges fontosságúnak, akkor az az emberek egészségére hat negatívan, ezért nehéz megtalálni a középutat.
Melyik szempontot preferálja a magyar kormány? Ami a tavaszi vírushelyzetet illeti, akkor az európai országok nagyjából hasonló intézkedéseket hoztak (Svédország volt kivétel), szeptember óta azonban nagyobb hangsúlyt fektetünk a gazdaságra, mint más országok. Így másokhoz képest, nagyjából egy hónappal később vezettük be a korlátozó intézkedéseket. A szomszéd országokban is azt láthattuk, hogy ahol ezeket korábban meglépték, ott először lassult a fertőzés terjedése, majd csökkent a fertőzések száma.
– Persze nyilvánvaló, hogy a karácsony a legnagyobb ünnep, ilyenkor összegyűlik a család, de pont ez a probléma – mondja a virológus, aki egyben jelzi azt is, hogy a koronavírus is alig várja, hogy együtt ünnepeljünk. Ráadásul még ha egy karácsonyi családi összejövetelen viselnénk is a szájmaszkot, az sem jelentene garanciát a fertőzés elkerülésére, hiszen amikor az emberek megpuszilják egymást vagy ha esznek, akkor nyilvánvalóan nem viselik a maszkot.
Másrészt ha a maszkot zárt térben használják úgy, hogy van ott egy fertőzött és huzamosabb ideig tartózkodunk együtt, akkor a maszk védelme sem olyan erős, mint például egy boltban, ahol gyorsan vásárolunk, majd el is jövünk hamar. A karácsonyi lazítással nem csak az a gond, hogy este 8 után nincs kijárási tilalom, hanem az, hogy a szigorításokat elkerültük.
Mit lehet tanácsolni ilyen helyzetben a karácsonyozóknak? Boldogkői Zsolt szerint mindenképpen kerülni kellene a nagy családi összejöveteleket, hiszen ott nem csak idősek vannak, hanem olyanok is, akik nem tudják, hogy érzékenyen reagálhat a szervezetük a vírusra.
Ha viszont valaki feltétlenül ragaszkodik ahhoz, hogy együtt ünnepeljenek, annak érdemes lenne PCR-tesztet csináltatnia. Azonban még egy negatív teszt is megtévesztő lehet, hiszen a mintaadás és az eredmény kézhez vétele között is megfertőződhetünk, de az is előfordulhat, hogy a mintavételkor még olyan kis mennyiségben van jelen bennünk a vírus, hogy az még nem kimutatható.
– A PCR-tesztet azonban még így is lehet javasolni, hiszen ha pozitív lesz az eredmény, az legalább távol tarthat bennünket attól, hogy mások társaságába menjünk – teszi hozzá a virológus, aki szerint a digitális korban, az online világban egy ilyen helyzetben egyáltalán nem lenne tragédia, ha nem találkoznánk másokkal személyesen.