Akár bele is halhatunk a kormányzati gondoskodásba
Az árrésstop miatt bevezetett árcsökkentések egy Auchanban 2025. március 17-én (Fotó: Magyar Hang/Facsinay Kinga)

A kormány megint késve, rossz tempóban reagál az eseményekre. Ma Magyarországon ugyanis a kívántnál magasabb inflációt elsősorban a szolgáltatások drágulása okozza, nem az élelmiszereké, illetve a piperecikkeké – mondta az árrésstop kapcsán a Magyar Hangnak Bod Péter Ákos közgazdászprofesszor. Az egykori jegybankelnököt arról kérdeztük, vajon milyen hatása lehet a nemzetgazdasági miniszter legújabb tervének, amely szerint akár nyár végéig meghosszabbítják a stopot, illetve kiterjesztik a háztartási és piperecikkekre, esetleg véglegesen a gazdaság része marad. Szerinte az árak, illetve az árrés központi szabályozása nem tartható sokáig, rövid távú gondolkodásra utal, és azt egyébként is képesek kikerülni a vállalkozások. Az árrés korlátozása azért jelent gondot a vállalkozásoknak, mert abból kell számos működési költséget finanszírozni, és ha annak nagyságát korlátozza az állam, akkor nem marad elég hasznuk a vállalkozónak. Ez elsősorban a kisebb vállalkozások számára jelent gondot, mert rövid távon sem tudják finanszírozni így keletkező veszteségeiket. 

Erre hívja fel a figyelmet az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) témában kiadott állásfoglalása, amely szerint az árrésstop hosszú távú fenntartása káros az egész gazdaságra nézve, hiszen korlátozza a vállalatok fejlesztési lehetőségeit, hosszú távon ellehetetleníti a működésüket, másrészt döntően olyan termékcsoportokat érint, ahol kicsi az árrugalmasság, ezért az alacsony ár nem jár együtt a forgalom stabil növekedésével. Ilyen körülmények között az árrésstop kiterjesztése számos vállalkozás működőképességének végét jelentheti – írják. Már csak azért is kétséges a háztartási és piperecikkek esetében az árrésstop hatásossága, mert az OKSZ szerint az árucsoport alig 2–3 százalékot tesz ki a vásárlói kosárban, szemben az élelmiszerek 25–30 százalékával.

Az intézkedést azzal magyarázzák, hogy ideje volt az embereken nyerészkedni akaró kereskedőket megregulázni, illetve hogy ez jó eszköz az infláció csökkentésére. – Aztán majd jönnek a sorban a külföldi tulajdonban lévő cégek, hogy felkorbácsolják a mindenhol létező idegenellenességet – tette hozzá Bod Péter Ákos.

• Miért hibás azt gondolni, hogy a piperecikkekre kivetett árrésstop visszafogja az inflációt?
• Vajon sikeres lesz-e most az a piacidegen intézkedés, amelyhez hasonló már csődbe vitte az országot 40 évvel ezelőtt?
• Várhatóan milyen következményei lesznek az intézkedésnek, sikerül-e letörni az inflációt?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!