
Az elmúlt napok kétségkívül legjelentősebb sportdiplomáciai eseménye az ókori Olimpia mellett fekvő csodás tengerparti településen, a görögországi Costa Navarinóban zajlott. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 144. kongresszusát rendezték a történelmi helyszínen, amelynek fő napirendi pontja a szervezet tizedik elnökének megválasztása volt. Az eddigi elöljáró, a német Thomas Bach a tavalyi mumbai közgyűlés alapján akár 12 éves ciklusa lejárta után is folytathatta volna tevékenységét, ám ő lemondott erről a lehetőségről a NOB-ot ért sorozatos támadások, botrányok miatt, és úgy döntött, ebben az évben átadja a stafétabotot.
Hét elnökaspiráns lépett pódiumra programjával a 109 szavazásra jogosult NOB-tag előtt (Magyarországot Fürjes Balázs képviselte); végül csodák csodájára (és a világ sportközvéleményének őszinte ámulatára) a zimbabwei illetőségű Kirsty Coventry fejére került fel a képzeletbeli korona, őt választották a küldöttek a NOB első női, sőt első afrikai származású vezetőjének. A kétgyermekes édesanya csodálatos úszókarriert tudhat maga mögött: öt olimpiai részvétellel büszkélkedhet (ezeken két aranyérmet nyert); Egerszegi Krisztina 17 éven át fennálló, 200 háton elért világcsúcsát is ő döntötte meg 2008-ban; világbajnokságokon, Afrika-játékokon elért érmeit szinte felsorolni is lehetetlen.
A procedúra legnagyobb vesztese – a maga 8 (!) szavazatával a 109-ből – az egykori legendás középtávfutó, számos politikai és sportvezetői tisztség viselője, Sebastian Coe lett, aki felocsúdva súlyos vereségéből azonnal együttműködéséről biztosította az újdonsült olimpiai vezetőt. Némi irigység a legyőzöttektől – ahogyan ez lenni szokott általában – azonmód irányult az új „főnök” felé, hiszen már a versengés közepette is elhangzottak olyan vádak, hogy a regnáló elnök saját kedvenceként egyengette Coventry útját a „trón” felé (némi igazság volt is ebben egyébként), a kétkedő hangok a zimbabwei jelölt győzelme után annak rendje és módja szerint természetesen felerősödtek, ám a nagyarányú győzelem minden kétséget eloszlatott. Thomas Bach hátszele nem okozhatott ekkora, földrengésszerű győzelmet, ez a diadalt valóban a változás iránti igény kényszerítette ki.
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!