Az európaiak 30 százalékát sújtja vízhiány
Teherhajó halad az alacsony vízállású Rajnán a németországi Bingen közelében 2025. április 15-én (Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek)

Aggódva figyeljük Magyarországon az Alföld egyes területeinek elsivatagodását, az egyre kíméletlenebb nyári aszályokat. Mindeközben Európa több pontján ennél sokkal aggasztóbb a helyzet. Ez természetesen nem enyhíti saját gondjainkat, de segít megérteni azokat a folyamatokat, amelyek végső soron Magyarországot is sújtják.

Az összetett vízügyi kihívások Európa-szerte emberek millióit érintik. Az olyan kérdések, mint a víz hiánya, a szennyezés, valamint az árvizek és aszályok növekvő kockázata, már nem korlátozódnak az elszigetelt régiókra. A vízkészletek jelentik az egyik legsürgetőbb problémát, amellyel az európaiaknak szembe kell nézniük. 2022-ben az EU lakosságának 34 százaléka és területének 40 százaléka szembesült szezonális vízhiánnyal, míg Dél-Európában a lakosság 70 százaléka találkozott ugyanezzel.

A vízkitermelésiindex-plusz (WEI+) a megújuló édesvízforrások százalékában méri a vízfogyasztást egy adott területen és időszakban. 2022-ben az összes uniós ország közül Ciprus szembesült a legnagyobb problémákkal a víz elérhetőségével kapcsolatban, majd Málta és Románia következett. A Magyarországra vonatkozó adat összeurópai összehasonlításban is igen kedvező érték.

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!