Sokként hathat, milyen költségei lehetnek a korábban felvett családtámogatásoknak válás esetén
Kormányzati hirdetés és célcsoportjának tagjai 2019. októberében Budapesten (Fotó: MTI/MTVA/Róka László)

Sok házaspárt sokként ér, amikor rádöbben, milyen költségei lehetnek a korábban felvett családtámogatásoknak válás esetén. Ez elsősorban akkor igaz, ha nem születnek meg a vállalt gyermekek, de a babaváró hitel törlesztőrészlete akkor is jelentősen megemelkedhet, ha gyermek született. Ez oda vezethet, hogy az érintettek egy része „papíron” inkább házas marad. Így viszont a gyermek felügyeletének kérdését is rendezetlenül hagyják, amivel tarthatatlan helyzeteket idézhetnek elő.

A babaváró hitel törlesztőrészlete 45 ezer forintról akár 120 ezer forintra is emelkedhet, ha a házaspár elválik, mert a válás kimondásával megszűnik az állami kamattámogatás. A különbség nem mindig ennyire drasztikus: az összegek attól függnek, mikor vették fel a hitelt, mikor mondták ki a válást, és hol tartanak a törlesztésben – az ötéves kamatperiódus lejártával kedvezően is változhat a törlesztő. Amikor ezzel a helyzettel szembesülnek, egyesek „alternatív” megoldáshoz folyamodnak: szakítanak, de „papíron” nem válnak el. Így tett érintett megszólalónk, Linda is. A babavárót 2020-ban vették fel, gyermek is született, vagyis a támogatást visszafizetniük nem kell. 2023-ban az asszony arra jutott: el akar válni, akkor is, ha a jövőre nézve elveszítik a kamattámogatást. Mivel a törlesztő nagyon megemelkedett volna, azt tervezte, hogy eladják a házat, végtörlesztenek, és utána válnak.

• Milyen problémák merülnek fel ilyenkor?
• Hogy jött ki a helyzetből Linda?
• Mit mond a válásokról az ügyvéd és a hitelszakértő?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!