
A japán Megumi Anderson tragikus halálát (a gyanú szerint volt férje gyújtotta rá a lakását) követően az országos rendőrfőkapitány felülvizsgálatot rendelt el minden olyan tavalyi ügyben, amelyet a családon belüli erőszakkal kapcsolatban bizonyíték hiányában lezártak, vagy bűncselekmény hiánya miatt felfüggesztettek. Történt-e változás az elmúlt hetekben?
– Nagyon zaklatott idegállapotban voltam, amikor egy késő esti bántalmazás után úgy döntöttem, nem tűrök tovább, és elmentem a rendőrségre. Az őrsön végig azt éreztették velem, egy hisztis liba vagyok. Bevallom, az is nagyon kiborított, hogy infantilizáltak ahelyett, hogy komolyan vettek volna. Az általam elmondottak jelentőségét megkérdőjelezték. Ízléstelen megjegyzéseket kaptam, egy adott ponton még az is elhangzott, ha megalapozatlanul teszek feljelentést, bajba kerülök: ez ugyanis bűncselekmény. Nem is indítottak eljárást a férjem ellen. Mindez tavaly húsvétkor történt. Megumi tragédiája nagyon megviselt, feltépte a régi sebeimet. Állítólag most minden tavalyi ügyet elővesznek, de az biztos, hogy engem még senki nem keresett. Amíg nem csörög a telefonom, addig nem hiszek abban, hogy itt változás lenne – mondta el egy neve elhallgatását kérő vidéki asszony lapunknak.
Szavaival összecseng Spronz Júlia, a Patent Egyesület alapítójának tapasztalata is. „Egyelőre egyetlen vidéki ügyfelünk sem kapott megkeresést a rendőrségtől arra vonatkozóan, hogy az ügyét újra kivizsgálnák” – állítja a jogász. Pedig Vitályos Eszter kormányszóvivő február 11-én a Facebookra kitett videójában leszögezte: „egyetlen segélykiáltás sem maradhat válasz nélkül”. Mint mondta, a kormány mostantól zéró toleranciát hirdet a nők elleni erőszak minden formája ellen. Törvényi változások azonban egyelőre aligha lesznek, legalábbis úgy tűnik, a kormányzat az aktuális tragédiát a rendőrség kommunikációs eszközeivel igyekszik elsimítani.
• Várható a korábbival ellentétes döntés azoktól a rendőröktől, akik az eredeti eljárásban megszüntető határozatot hoztak?
• „Zsineggel fojtotta meg terhes szerelmét”, „Szerelemféltésből ölt az édesapa” – mi a probléma ezekkel a szalagcímekkel és várható-e a kommunikáció terén változás?
• Milyen gyakorlati lépések, segítségnyújtás történt Budapesten a nőjogi szervezetek irányába?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap március 7-ig kapható 2025/9. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!