Egy forintért a tiéd lehet, mégsem kell senkinek
Bátaapáti igazi mintatelepülés (Fotó: Magyar Hang/Grimm Balázs)

Ha ironikus lennék, úgy kezdeném ezt az írást, hogy akinek Brüsszel turkál az alsóneműjében, annak nincsen kedve szaporodni. Ennek következtében és csak ezért: fogy a magyar. Nem csupán egyedszámra, földrajzilag is, már ami az előfordulási helyeit illeti. A magyaroknál évszaktól függetlenül megfigyelhető bizonyos vándorlás: tanyáról faluba, faluból városba költöznek, ezzel párhuzamosan pedig el Nyugatra egy jobb élet reményében. Persze az is lehet, hogy nem a jobb életre hajtanak, hanem Brüsszelt óhajtják bevenni, ahogyan annak szándékát miniszterelnökük is jelezte.

A vándorlás következménye, hogy egyes települések szinte kiürülnek. Vannak polgármesterek, akik azon kezdtek töprengeni, miként csábíthatnák vissza a városokból, külföldről, ad absurdum külföldi városokból a fiatalokat. Vagy tarthatják otthon őket. Több településen is hasonló megoldás született.

Tiszta Ausztria, mégis üres

Az írásban először 1267-ben említett Tolna megyei zsákfalu, Bátaapáti a XVI. század végére elnéptelenedett. A XVIII. század közepén aztán német telepesek érkeztek oda, az ő leszármazottaik jelentős részét viszont a második világháború után kitelepítették. A népszámlálási adatok szerint Bátaapátit 2015-ben 423-an, idén januárban már csak 351-en lakták. A község polgármestere több cikluson át Krachun Szilárd volt, halála miatt utóda, Koroknai Róbert (független) nem októberben, hanem már június 9-ei választás után átvette a település vezetését. Ez csak azért fontos, mondta el, mert a tervet még Krachun eszelte ki: kijelöltek 35 panorámás telket, odavezették a gázt, villanyt, kitűnő minőségű utat építettek hozzá. A telkeket négyzetméterenként háromszáz forintért árulják, a vásárlás feltétele, hogy egy éven belül el kell kezdeni és négy éven belül be kell fejezni rajta az építkezést, a tulajdonosnak pedig életvitelszerűen Bátaapátiban kell tartózkodnia. Korábban ha valaki eljutott az építésben a födémig, egymillió forint támogatást is kapott, erre pillanatnyilag nincsen lehetősége az önkormányzatnak – mondta el Koroknai. Hozzátette: eddig négy telket tudtak eladni. A helyszínen körülnézve ezt érti is az ember, meg nem is. Bátaapáti gyönyörű település. Gazdagnak néz ki, az utcák rendezettek, virágosak, ha nem a Geresdi-dombság 250–300 méteres magaslatai vennék körbe, a látogató Ausztriában érezhetné magát.

• Miért tartanak az emberek Bátaapátitól?
• Mennyiben zavarja az ott élőket az atomhulladék-lerakó?
• Hol máshol vannak még hasonló kezdeményezések?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!