Mibe fektessünk, ha fialtatni szeretnénk a pénzünket?
A New York-i tőzsde (Fotó: Shutterstock/Bart Sadowski)

A korábbi évek egekbe szökő inflációja (2022: 14,5 százalék, 2023: 17,6 százalék) miatt kiemelkedő érdeklődés mutatkozott a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) iránt, amely az infláció feletti hozamot fizet. Miután tavaly 3,7 százalékra lassult a pénzromlás tempója, idén várhatóan sokan kiszállnak az állampapírból, és valami jövedelmezőbb befektetést keresnek. Ha befektetésben gondolkodik az ember, a legfontosabb, hogy eldöntse, milyen kockázatokat képes elviselni. Aki nem mozog otthon a befektetési piacon, az az alacsonyabb kockázatú befektetésekkel kezdje, és csak némi rutinnal vágjon bele kockázatosabb üzletekbe. Bármit is választunk, érdemes többfajta pénzügyi termék között megosztani pénzünket.

A legkevésbé kockázatos állampapírban vagy lekötött bankbetétben fialtatni a pénzt. Az állampapír előnye, hogy a hozam adómentes, illetve 1 százalékos költség mellett lejárat előtt is kiszállhat belőle az ember. Érdemes a papírt a Magyar Államkincstárban (MÁK) tartani, mert így megspórolható az értékpapírszámla-vezetési díj. A PMÁP-kamat idén már legfeljebb 5,2 százalék, ezért kedvezőbb a 6,5 százalékot fizető Fix Magyar Állampapír. Vannak ennél jobban fizető papírok is, de azok kamatozása változó, így valamiféle kockázata van a kamatvesztésnek.

• Mikor érdemes eurós állampapírba fektetni?
• Mit fizet a legjobb banki lekötés, és mekkora adó terheli a kamatjövedelmet?
• Mikor érdemes tartós befektetési számát nyitni, és mi ennek az előnye?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!