
Mint Rumcájsz, a hős cseh cipészmester, akinek menekülnie kellett a gonosz polgármester elől, ezért családjával (Mankával, Csibészkével és Szélvész szarvassal) bevetette magát a jičíni erdőbe, de onnan is folytatta a harcot a hatalmasok ellen, úgy állja már egy évszázada az amerikai Budweiser támadásait a České Budějovice-i Budweiser sörgyár. A mindenki által Budvarnak hívott állami cég (amely a Budějovicky Pivovar, vagyis „budějovicei sörfőzde” összevonása) történetében ott van egész Csehország története. De mint gyárlátogatásunk során kiderült, a Budweiser identitásához legalább annyira hozzátartozik a Plzeňnel való rivalizálás, mint az amerikai hódítók megfricskázása.
Nem mondom, hogy a plzeňi sör rossz, biztos van, aki szereti, de az nem olyan, mint a Budweiser – mondja természetesen minden munkakörből adódó kötelező részrehajlás nélkül Feri, a Budvar sörgyár magyar idegenvezetője. Ahogy beléptünk a látogatóközpontba, rögtön odajött hozzánk, és legnagyobb megrökönyödésünkre magyarul kérdezte tőlünk, hogy mi jöttünk-e megnézni a gyárat. A meglepetésünk abból adódott, hogy nem jeleztük senkinek, hogy érkezünk, csak abban reménykedtünk, hogy egy cseh vagy német csoporthoz csapódhatunk majd. Kiderült azonban, hogy nem egy, hanem két magyar csoport is érkezik a következő órákban. A gyár azért alkalmazza a már nyugdíjas Ferit, mert kifejezetten sok a magyar látogató. Ez nem is csoda, hiszen České Budějovice világszerte leghíresebb látványossága a sörgyár.
A gyár miliőjében keveredik a XXI. századi csúcstechnológia (a teljesen robotizált palackozó gyártósor a Discovery Channel Hogyan készült? című sorozatában is nagy sikert aratna) és a szocializmus vállalati épületeit jellemző, kissé avíttas melankólia. A túra során megcsodálhatjuk az egész üzem legismertebb – és kétségtelenül leglátványosabb – berendezéseit, a hatalmas sörfőző rézüstöket, majd sok emeletet lépcsőzünk lefelé, és eljutunk a 4 Celsius-fokos pincébe, ahol szobányi tartályokban tartják, érlelik a félkész sört. Itt csapolnak a tankokból különböző típusú söröket a látogatóknak (kizárólag a 18 éven felülieknek).
• Hogyan gyárthatnak egyszerre Amerikában és Csehországban is Budweisert?
• Kinek lehet igaza a védjegyoltalmi vitában?
• Mi a különbség a két Budweiser között?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!