Elítélték a szociális főigazgatóság volt vezetőjét
Perbeszéd a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság volt vezetője ügyében 2025-ben Fotó: Szabó Zsolt László

Nem sikerült meggyőznie a bíróságot az ártatlanságáról a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) volt főigazgatójának, aki a vád szerint tudott korrupció gyanúját felvető cselekményekről, de elmulasztott feljelentést tenni. B. I. Zs.-t a Fővárosi Törvényszéken elítélték: noha az ügyészség felfüggesztett szabadságvesztést kért rá, pénzbüntetéssel megúszta az ügyet.

A büntetőeljárás a lapunk által feltárt esetekről szólt. Egyszersmind betekintést engedett az idős és sérült emberek állami ellátását végző SZGYF működésébe, amely decemberben Magyar Péter fellépése nyomán került a figyelem középpontjába. A korrupció és más szabálytalanságok gyanúját felvető esetek a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Hajdú-Bihar megyei igazgatósága alá tartozó debreceni, derecskei, hajdúszoboszlói szociális intézményekben történtek. Ezeket a dolgozók több alkalommal jelentették, B. I. Zs. főigazgatói kinevezése után is bejelentést tettek. Az ügyek nem százmilliók eltűnéséről szóltak, hanem kisebb-nagyobb visszaélésgyanús esetekről: egy intézményvezető a pelenkabeszállítótól kért visszaosztást, eltűnt az ellátott nyugdíjasok letétbe helyezett pénze, máshol a beszállító Erzsébet-utalványokkal kenyerezte le az egyik intézményvezetőt. Sőt, a bíróságon az is elhangzott: a pelenkabeszállító nyaraltatta a megyei kirendeltségigazgatót. De az SZGYF-nél vonakodtak feljelentést tenni. Cikkeink megjelenése után az összes érintett vezetőt felmentették, köztük B.-t. Ő vitt el minden balhét, a többi érintettet – az akkori megyei igazgatót és az intézményvezetőket – végül nem vonták felelősségre.

A bírósági eljárás során kiderült: az említett gyanús esetek ügyében az SZGYF-es vizsgálók csak virágnyelven írták le, hogy feljelentést javasolnak – az egyik tanú szerint nem szerettek olyan súlyos szavakat használni, mint a korrupció. Az ítélet alapján viszont a leírtakból is egyértelműnek kellett volna lennie: feljelentésről kellett (volna) intézkedni, ehelyett elhúzták a vizsgálatot.

• Mivel védekezett B., az első fokon elítélt volt főigazgató?
• Mivel indokolta a bíróság a döntését?
• Miként reagált érdeklődésünkre a volt főigazgató az ítéletre?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap március 20-ig kapható 2025/11. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!