A rendszert azért nem temetné Soós Eszter Petronella, de a helyzetet a Franciaország-szakértő is nagyon bizonytalannak látja. Kitart-e az új kormányfő tovább, mint a három hónapig miniszterelnök Michel Barnier? Hogyan hat a válság Macron megítélésére? Mire számítsunk a következőkben? Ennek néztünk utána, illetve faggattuk ki a szakértőt.
Nem egyszerű követni a francia válságot, most épp Francois Bayrou várható kormányalakítását, és azt, kitarthat-e egyáltalán az előző kormányfőnél tovább. A 73 éves, centrista Bayrou máris kinyilvánította függetlenségét, egyben kész újra felvetni a nyugdíjkérdést – mindenesetre ez sem épp nyugalmas időszakkal kecsegtető felvetés. A francia sajtóban akad, aki már egyenesen a rendszert készül temetni, ami egyelőre talán túlzónak tűnik, a felfordulás nagysága viszont magyarázza az aggodalmakat. A Le Figaro szerzője, Édouard Tétreau esszéista az V. Köztársaság kikiáltását megelőző kaotikus időket idézte fel, egy korszak potenciális végét látva a mostani időszakban is. Tétreau feltette a kérdést: vajon úgy fogunk emlékezni Emmanuel Macronra, mint aki újjáépíttette a Notre-Dame-ot öt év alatt, vagy úgy, mint aki lerombolta az V. Köztársaságot öt hónap alatt? A szerző szerint a kérdés egyáltalán nem szónoki: június óta az elnök „minden érthető ok nélkül” feloszlatta a legitim Nemzetgyűlést, „hátba szúrt egy ígéretes miniszterelnököt”, Gabriel Attalt, valamint lehetővé tette a tapasztalt Michel Barnier-val való leszámolást. Mindezek után pedig továbbra sem mondott le – amit egy önmagában biztos vezető megtett volna –, hanem helyette Francois Bayrou-t küldené a helyzet megoldására. Ki lesz a következő néhány hét múlva? – tette fel a kérdést Tétreau.
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!