
Az Európai Unió Bírósága (EUB) április 30-án egy konkrét (a C630/23. számú) ügyben több korábbi döntésénél határozottabban állt a devizahitelesek mellé – állítják a témában jártas jogászok. A Kúria megkeresésére az EUB egy 2007-ben kötött svájci frank alapú autólízing-szerződést vizsgált abból a szempontból is, hogy egy szerződéses elem – így az árfolyamkockázat teljes egészében a fogyasztóra való terhelése – tisztességtelenségének megállapítása esetén érvénytelen-e az egész szerződés, illetve hogy vajon más, ugyancsak tisztességtelen szerződési elemek esetében ugyanígy érvénytelen-e az egész szerződés. Az általunk megkérdezett jogászok szerint az EUB ebben a konkrét ügyben kimondta az egész szerződés semmisségét, illetve a magyar jogszabályok és ítélkezési gyakorlat elemzését követően azt is, hogy az árfolyamokkal kapcsolatos más tisztességtelen szerződéses elemek ugyancsak semmissé teszik a teljes szerződést. Ily módon devizahiteles ügyfelek százezrei, ha nem milliói előtt nyílik meg a lehetőség, hogy visszakapják a felvett összeg sokszorosára nőtt tartozásaikat.
Rossz hitel miatt szorul a restaurátor
Streit Gábor egyike azoknak, akik megváltásként várták az EUB április végi ítéletét. A Budapest XI. kerületében (Újbuda), Albertfalván élő nyugdíjas restaurátor 2007-ben vett fel svájci frank alapú hitelt, hogy befejezze a tetőtér beépítését. Egyedül nevelte három gyermekét, az emeleten szoba, fürdőszoba, műhely kialakításán dolgozott. A magát szászszármazéknak nevező Streit Gábor a pénzt a lakásra a rendszerváltás előtt spórolta össze. Elmondása szerint az egykori NDK-ban a vegyiparban dolgozott, majd – az öbölháború idején – az iraki Bászrában hűtőházakat épített. Ennek köszönhetően mélyülhetett el a német nyelvtudása és tanult meg angolul, amelyeknek később még jó hasznát vette.
– 2007-ben 5 millió forintot akartam felvenni a tetőtér befejezésére. A bank képviselői házhoz jöttek. A kockázatviselést megvizsgálva azt javasolták: 10, sőt inkább 15 millió forintot vegyek fel. Azzal érveltek, hogy jól járok: a többletet befektetik a Buda Cash Brókerháznál, és a hozamból vissza tudom törleszteni. Ezt volt a nagy átverés. Úgy bíztam a szakértőkben, mint az orvosban – magyarázta a férfi, hogyan lett az 5 milliós hitelszándékból 15 milliós hitel.
• Miért nem egyedi döntésről szól az Európai Unió Bíróságának ítélete?
• Miért hibásak a döntés szerint a magyar devizahiteles törvények?
• Hogyan akadályozták meg ezek a törvények, hogy a károsultak jogos igényük miatt pereljenek?
• Miért semmis a jogászok szerint az összes devizahitel-szerződés?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap május 22-ig kapható 2025/20. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!