A puszta túlélés kérdései a mindennapi belpolitikai csatározásokon túlmutatnak

Míg néhány éve csupán hipotetikus felvetés volt ez a kérdés, az elmúlt időszak történései miatt érdemes elgondolkodni rajta. Kevesen képzelték, hogy Európában kitörhet még egy olyan véres háború, mint az orosz agresszió nyomán a szomszédunkban. Sose történjen meg, de hogyan reagálna a magyar társadalom egy külső támadásra? Mit tenne a magyar kormány? Vagy mit cselekednénk mi magunk ebben a helyzetben? Nagy Gergely református teológus és programozó válaszolt e kérdésekre.

A külső fenyegetettség megjelenése a társadalmak belső viszonyait rendszerint gyökeresen átrendezi, és úgy gondolom, ez alól a magyar társadalom sem lenne kivétel. A békeidőket gyakran jellemzi apátia, a társadalmi szolidaritás alacsony szintje és a megosztott, illetve megosztó politika legalább ideiglenesen háttérbe szorulna akkor, ha egzisztenciális veszély fenyegetné az országot. Az elmúlt évtizedek során nálunk kialakult légkör – amelyet gyakran az egymás iránti felelősségvállalás eróziója és a kölcsönös bizalmatlanság jellemzett – egy ilyen válsághelyzetben szükségszerűen megváltozna. A puszta túlélés kérdései ugyanis a mindennapi belpolitikai csatározásokon és az öncélú szekértábor-logikán is túlmutatnak.

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!