
A Magyar Tudományos Akadémia alapításának kétszázadik évfordulóján védekezni kényszerül a kormányhoz közel álló körök támadásai ellen, miközben a korábban elvett kutatóintézetek ingatlanállományának eladásával kapcsolatos belső feszültségeket is kezelni kell. Freund Tamás MTA-elnök szokatlanul határozott megnyitóbeszédet mondott az ünnepi közgyűlésen.
– Milyen érzések töltötték el, amikor meglátta Schmidt Mária blogbejegyzését, amelyben sztálinistának minősítette a Magyar Tudományos Akadémiát?
– Nagyon meglepett Schmidt Mária tájékozatlansága. Leginkább azon döbbentem meg, hogy az írásában számos olyan információ szerepelt az Akadémiáról, illetve az akadémikusokról, amelyek cáfolatát már számtalan formában kommunikáltuk. Ezekről azonban ő nem tudott, így a kritikája az információhiányon alapult. Ha én egy intézményt, ráadásul egy ilyen hagyományokkal rendelkező nemzeti intézményt akarnék kritizálni, akkor jobban felkészülnék, és tájékozódnék a valós helyzetről.
– Az ünnepi közgyűlésen elmondott megnyitóbeszédében említette a támadás szót. Ez azt jelenti, hogy szándékosságot feltételez e „tévedések” mögött?
– Nincs jogom bármiféle motivációt feltételezni az írás mögött. Schmidt Mária úgy érezhette, hogy az Akadémia nem felel meg bizonyos külső elvárásoknak, én pedig elnökként kötelességemnek éreztem, hogy e jogtalan kritikákat és támadásokat elhárítsam.
• Mi adja az MTA 21. századi jelentőségét?
• Politizál-e az Akadémia?
• Hogyan értékeli Freund Tamás a lassan véget érő elnöki működését?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap május 22-ig kapható 2025/20. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!