
„Családi vállalkozásszerű” – így jellemezte a KDNP működését a pártból az elmúlt napokban nyilvánosan kibeszélő és az országos elnökséget elhagyó Gaal Gergely. A politikus szerint a közösség jelen formájában, ezzel a vezetéssel – Semjén Zsolttal és a két Latorcaival – nem alkalmas arra, hogy hitelesen megjelenítse a keresztény értékeket. Beszélt arról is, hogy szégyelli az olyan stílust, mint amit például Menczer Tamás valósított meg és értetlenül áll a kormány ukránellenes politikája előtt. Gaál Gergellyel beszélgettünk még a KDNP belső ügyeiről, Hatvanpusztáról, az elmúlt 15 évnyi kormányzásról és a magyarellenes román Simion melletti kiállásról is.
– A KDNP Magyar Pétere kíván lenni? A kritikus kiállás a nyilvánosság előtt megvolt, a Partizán-interjú is.
– Nem akarom senkihez sem hasonlítani magamat, nekem ez egy lelkiismereti és becsületbeli ügy volt, ami miatt nem várhattam tovább. Olyan jelenségeket tapasztaltam meg a KDNP-n belül az elmúlt években, hogy túlcsordult a pohár.
– A pártja reakciója szerint viszont az egyéni ambícióit a közösség elé helyezte, és beért a „politikusi tehetség hiánya”.
– Biztos lehet egyéni ambícióként is érteni azt, ha valaki lemond egy országos elnökségi tisztségről, de nem tudom, hogy ez miféle értelmezés. Szerintem nem nekem kell saját magamat minősíteni, az embereknek kell eldönteni, hogy ezt igaznak tartják-e. Az országnak az az érdeke, hogy kimondjuk a problémákat, mert ha ki sem mondjuk, akkor megoldani sem lehet őket. És mivel belső körben nem tudom kimondani, ezért kénytelen vagyok a nyilvánosság előtt.
– Olyan kritikát is fel lehet vetni, hogy tessék, ön alelnök akart lenni, nem lett, ráadásul a civil szervezete sem kapta meg a Semjén Zsolttól kért több tízmilliós támogatásokat, így megsértődött, és hirtelen eszébe jutott szembefordulni a pártjával.
– Aki ismer és beszélgetett velem az elmúlt években, az pontosan tudja, hogy ezek a gondolatok nem most keletkeztek bennem. Az utolsó pillanatig próbáltam kitartani amellett, hogy ezen a közösségen belül szolgálhassam a hazát. De amikor az embernek a sokadik feladatra való jelentkezését is mindig elutasítják – ráadásul nem is szemtől szemben –, akkor az nem tisztességes. Rá kellett jönnöm, hogy önmagamat csapom be, hogyha azt várom, hogy majd talán valami értelmes feladatot kapok. Itt nem párttisztségekre gondolok, hanem a közösségért, a hazáért végzett, hiánypótló érdemi feladatokra. Ennél sokkal rosszabb, hogy „köröm alatti tüskének” tartják azokat, akik valóban tennének valamit és vannak önálló gondolatai. És nem én voltam az egyetlen, aki ezt tapasztalta.
– A videójában súlyos állítások hangzottak el: hogy akár utánanyúlnak embereknek, akár egzisztenciájukban is fenyegetik őket. Ezek bizonyíthatóak?
– Nyilván nehezen, és nem is biztos, hogy jogi értelemben vannak rá bizonyítékok, de különös időbeli egybeesések vannak.
– Például?
– Például valakinek pont akkor szűnik meg a munkahelye, amikor valamilyen vélemény mellett kiállt. Személyes példát is tudok mondani: 2023 decemberében a KDNP-ben volt egy alapszabály-módosítás. Ezt megelőzően az erre vonatkozó javaslatokat kiküldték a mintegy kétszáz fős választmánynak azzal a megjegyzéssel, hogy itt csak technikai módosítások vannak, de azt nem lehetett látni a 80 oldalas anyagban, hogy mi a régi szöveg és mi az új. Pedig normál esetben ezeket jelezni szokták. Ettől függetlenül az összevetést a pártból többen elvégezték, például a megyei elnökök egy része, köztük én is, mert akkor még a Pest vármegyei szervezetet vezettem. Az összehasonlításból kiderült, hogy valójában sok, a megyei szervezetek autonómiáját csökkentő javaslat volt – vagyis igazából át akarták verni a csapatot. Ezután több megyei elnök is elküldte a pártvezetésnek – Latorcai Jánosnak és Latorcai Csabának, apának és fiának – az ötleteit, hogy milyen módon változtassanak az alapszabályon úgy, hogy a megyei szervezetek autonómiája megmaradjon. Végül a megyei elnökök javaslatainak nagy részét elfogadták, és át is ment a konszenzusos szöveg decemberben, én is megszavaztam. Mégis január végén megszűnt a munkahelyem Latorcai Csaba államtitkár mellett. A legutóbbi országos elnökségi ülésen Semjén Zsolt pártelnök is azt mondta, hogy „Latorcai Csaba nagyon helyesen kirúgta”. Pedig a minisztériumi feladataimnak semmi köze sem volt a pártügyekhez.
– Nem lehet, hogy elégedetlenek voltak a munkájával?
– Szó nem volt róla.
– De ha önnek igaza van, és ezek a dolgok tényleg úgy működnek, hogy a kritikus emberek után nyúlnak, akkor kimondható, hogy nem pártszerű a KDNP működése, hanem maffiaszerű?
– Én a „családi vállalkozásszerű” kifejezést is helytállónak tartom. De az biztos, hogy ez a fajta működés a legrosszabb történelmi időket idézi, és méltatlan az elődök örökségéhez, akikre állandóan hivatkozunk. Itt egy szűk csoport hatalomkoncentrációjáról van szó, akik visszaélnek azzal a márkanévvel, amit ez a történelmi párt jelent. És a legrosszabb az egészben, hogy mivel a „keresztény” szó is benne van a párt nevében, ez sajnos a hívek viselkedésére is hatással lehet. Amikor azt látjuk, hogy a hívek száma csökken a statisztikák szerint, akkor elszomorodunk, hogy a 15 éve tartó kétharmados kormányzásban benne van egy magát kereszténynek nevező párt. Egy olyan párt, amiről egyébként senki nem tud semmit, mert a közvéleményben nem jelenik meg semmiféle önálló kezdeményezéssel. Amikor pedig mégis megjelenik, akkor az nem önszántából történik, hanem valamilyen botrányos dolog miatt.
• A KDNP pont annyira „keresztény”, mint amennyire „demokrata”?
• Hogy került a kegyelmi ügy kirobbanása után Balog Zoltán a párt elnökségi ülésére?
• Az olyan kritikákról mit gondol, minthogy a kormány az egyházakat kitömte pénzzel, akik emiatt nem állnak ki olyan helyzetekben, amikor erre szükség lenne?
• Összességében ez a 15 év kormányzás jót tett Magyarországnak?
• Mi az a pont, amikor kilépne a KDNP-ből?
• Lesznek más, a KDNP-vezetéssel kritikus tagok is, akik a nyilvánosság elé lépnek?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!