
Mondhatnak bármit, mostanában annyira leromlott a gáz fűtőértéke, hogy nem győzöm kivárni, amíg felforr a víz. Azelőtt nem így volt!” – olvasható egy fórumos vitában, és sokan osztják ezt a nézetet. A fűtési szezonban mindig felütik a fejüket az olyan elméletek, hogy „valakik” erősen vizezik, levegőzik, nitrogénezik a gázt. Több tényező is táplálja ezeket a hiedelmeket.
Összezavarja az embereket maga a gázszámla, amely köbméterben tünteti fel az elhasznált gáz mennyiségét és megajoule-ban annak fűtőértékét. Ténylegesen azonban csak az elhasznált hőenergia után fizetünk, így lehet, hogy épp lassabban melegszik fel a teavíz, de a számla összege ettől nem változik. Kivéve azt a helyzetet, ami télen áll elő, amikor a csapvíz eleve 10–15 fokkal hidegebb, mint nyáron, ezért mintegy 10 százalékkal több energia szükséges a felmelegítéséhez – ezt a hőkülönbözetet már meg kell fizetni.
A kulcs tehát a gáz fűtőértéke, de hogyan lehet ezt ellenőrizni?
Erről szól még a cikk
• Mitől melegszik télen lassabban a teavíz?
• Mekkora fűtőértéke kell legyen a földgáznak, és mennyi a tűrés?
• Hol nézheti meg az ember, hogy a hozzá érkező földgáznak mekkora a fűtőértéke?
• Miért nem tudja hígítani a gázt a szolgáltató?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!