Donald Trump célkeresztet rajzolt az amerikaiak homlokára?
Donald Trump amerikai elnök (j) Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt fogadja a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. február 4-én (Fotó: MTI/AP/Evan Vucci)

A Közel-Kelet Riviérája – ezt a nevet adta Donald Trump annak a rendezési tervnek, melynek keretében az Egyesült Államok átvenné az irányítást a Gázai övezetben, majd miután kitelepítené a palesztinokat, felügyelné a terület újjáépítését. Az amerikai elnök ezúttal igazán nagyot álmodott: a Fehér Ház új ura – miután Washingtonban találkozott Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnökkel – kifejtette, hogy az újjáépített területen a „világ népei” otthonukra lelhetnének, a palesztinoknak viszont nincs más választásuk, mint hátrahagyni a Gáza jelentette „szemétkupacot”.

Trump tervéről azonban nagyon gyorsan kiderült, hogy még az Egyesült Államok közel-keleti szövetségesei sincsenek elragadtatva tőle. Az egyiptomi és jordániai vezetés azonnal felszólalt ellene, és figyelmeztették a politikust, hogy a palesztinok kitelepítése csak fokozná a régió instabilitását. Így tett a szaúdi vezetés is, amely újra kiállt a független palesztin állam létrehozása mellett. Az Arab Liga országai úgy döntöttek, hogy közös álláspont kialakításán dolgoznak, amit a szövetség tagjai soron kívüli ülésen tárgyalnának meg és fogadnának el február végén.

Az arab országok közül a legnagyobb nyomás kétségtelenül Egyiptomra és Jordániára nehezedik, mivel Trump ide száműzné azt a kétmillió palesztint, akik jelenleg a Gázai övezetet lakják. Ezekben az országokban attól tartanak, hogy a szélsőséges palesztinok komoly biztonsági kihívások elé állítják őket, ha Trump terve megvalósul. Ráadásul a két ország nagyon jelentős amerikai segélyeket kap, így sokan attól tartanak, hogy ha Kairó és Ammán tovább tiltakozik, akkor könnyen amerikai pénzek nélkül maradhat.

Erről is olvashat a cikkben:
• Milyen veszélyekkel fenyeget Trump terve?
• Csak a trumpi nyomásgyakorlás része az egész?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap február 20-ig kapható 2025/7. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!