Akikről lemondott az állam
A miskolci gyermekotthon egyik részlegének vizesblokkja (Forrás: Magyar Péter/Facebook)

Ordas hazugság – röviden így jellemezte egy gyermekotthonban dolgozó pedagógus azt a kormányzati igyekezetet, amellyel el akarják hitetni: az intézmények jó állapotban vannak. Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár az elmúlt hetekben tett közzé Facebook-oldalán olyan fotókat, amelyen kulturált, rendezett, tiszta gyermekotthonokat mutatott be, azt sugallva, a legtöbb intézményben ilyenek a körülmények. Az általunk megkérdezett szakember azonban, aki állását féltve névtelenséget kért, azt mondja, inkább fordított lehet a helyzet: előfordulhat, hogy akad néhány rendezett otthon, de a legtöbb helyen biztosan komoly gondok vannak.

Ágyi poloska, letört csap

„Ezek a gyerekek traumatikus élethelyzetből érkeznek. Mivel óriási a gyermekotthonokban a szakemberhiány, és az ott dolgozók közül is sokan képzetlenek, alkalmatlanok a pályára, így nem csoda, ha a bekerülő gyerekek szakszerű nevelés, gondozás hiányában nem tudnak kilábalni nehéz mentális helyzetükből. Ezért is fordul elő, hogy megrongálják a berendezést, berúgják az ajtót, letörik a vécétetőt, a csapot. De az is természetes, hogy valami elhasználódik, cserére szorul. A javítás azonban nem úgy történik, hogy a gyerekotthon karbantartója egyszerűen odamegy, és megjavítja, kicseréli az eltört bútorokat. Ezeket az eseteket jelezni kell a központba, aztán várni, mikor reagálnak. Nálunk van olyan helyiség, ahol a megrongálódott, törött berendezés kicserélését még 2023-ban kértük, ám azóta sem kaptunk választ. Előfordult, hogy ágyi poloska fészkelt a matracokba, sőt a fakeretekbe is, amelyeket így el kellett égetni. Még ilyen sürgős esetben is hónapokig tartott, amíg a gyerekek új ágyat kaptak.” A pedagógus állítja, a falak tisztasági festésére éveken át nem kerül sor, „el lehet képzelni, milyen állapotban vannak”. S hogy mivel indokolják a központban az időhúzást? „Állítólag azt szokták mondogatni, hamarosan intézik, újabb és újabb határidőket ígérgetnek. De olyanról is hallottam már, hogy ha egy otthon vezetője nagyon rámenős, »túl gyakran« telefonál, egy idő után egyszerűen nem veszik fel neki.”

A központi intézkedés késlekedése, hiányossága sokszor a pénzhiányból fakad. Amint az utóbbi időben napvilágra került, a gyermekvédelmi intézmények fenntartására az állam évente csupán 2 milliárd forintot költ, ami csepp a tengerben. A tarthatatlan helyzetre a mégoly óvatos ombudsman is több alkalommal felhívta a figyelmet. November 28-án például a Lentiben található Boglárka Lakásotthonról tett ki a honlapjára beszámolót, amelyben többek között az alábbi megállapítások szerepelnek: „A Lakásotthon falai és az emeletre vezető korlát kopott, festésre szorul. Az emeleti helyiségekben a fűtés maximális üzemelése mellett is hideg volt, ennek okát a tető szigetelésének hiányára vezették vissza a gyermekvédelmi szakemberek, felvetették annak szükségességét. A legutóbbi fenntartói ellenőrzés is megállapította, hogy az épület szigetelése elengedhetetlen, továbbá a lakásotthon teljes belső tisztasági festésre szorul, valamint a korlát felületének javítása is szükséges.”

• Milyen körülményekről számolnak be a gyermekvédelemben dolgozók?
• Miben mutatkozik meg a szakemberhiány hatása?
• Mennyi jut egyes helyeken egy gyerek napi étkezésére?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap december 19-ig kapható 2024/50. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!