Angyalarc a körözési fotón: egy gyilkosság és a gyermekvédelem
Elhagyott cipő a gyilkosság helyszínéhez közel, Nyírmihálydi peremén (Fotó: Magyar Hang/Tompos Ádám)

Aki ide születik, annak kiút, az nincsen. Ezerből egynek, ha sikerül – mondja egy férfi Nyírmihálydi félreeső utcájában. Ezen a szabolcsi településen történt az a gyilkosság, amelynek kapcsán nemrég egy angyalarcú lány körözési fotója járta be a sajtót. A tizenhat éves, szőke hajú, kék szemű Dorina egyébként a megyeszékhelyen született, de Nyírmihálydiban volt bűnsegéd egy gyilkosságban. Még 2022-ben – vagyis amikor a lány még csak 14 éves volt – Dorina barátjával, Antallal és a büntetett előéletű fiú édesanyjával egy családi ház nyári konyhájában lakott albérlőként. Antal egy éjszaka részegen, baltával ütötte meg a főbérlőjüket, aki hetekkel később, hosszas szenvedés után halt bele sérüléseibe. Antal a férfi kocsiját elkötötte, majd Nyírmihálydi peremén összetörte, és ott helyben fel is gyújtotta. A fiú édesanyja elvette a főbérlő pénzét, 157 ezer forintot, amit betett a melltartójába, Dorina pedig Antal véres ruháját mosta ki, és elégette a balta nyelét. Antalt hamar elkapták, a bűnpártolással vádolt Dorina pedig javítóintézetbe került. Onnan azonban megszökött, és nem ment el az ügy bírósági előkészítő ülésére sem.

– Kutatásokból tudjuk, hogy a kriminalizálódásnak vagy a szegénység újratermelődésének magasabb a kockázata azok körében, akik telepi környezetbe születnek – számol be tapasztalatairól a Magyar Hangnak Both Emőke, a Bagázs Közhasznú Egyesület elnöke. A szervezet a Pest megyei Bag település romatelepén dolgozik. Both Emőke Béres Tiborral közösen publikált 2024 októberében egy tanulmányt Anomáliák és kritikus pontok címmel, amelyben a szegregált, telepszerű környezetben élő gyerekek helyzetét vizsgálják a gyermekvédelem területén. Munkájukban más tanulmányok mellett civil szervezetek képviselőivel készített anonim mélyinterjúkra és a telepen szerzett több mint egy évtizedes tapasztalataikra támaszkodnak és számos rendszerhibáról számolnak be. Ezek közül az egyik legkritikusabb, hogy a gyermekvédelmi rendszer telített és kapacitáshiányos, ami a túl lassú intézkedésekkel együtt különösen hátrányosan érinti a veszélyeztetett gyermekeket.

• Mindegy-e, hogy szakember-, vagy létszámhiány van?
• Mi történt a kegyelmi botrány után?
• Elkapták-e Dorinát?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap 2025. január 2-ig kapható 2024/51/52. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!