„Ha nem hallgatsz rám, elküldöm hozzád Mengelét!”
Túlélő gyerekek az auschwitz–birkenaui koncentrációs táborban 1945 februárjában (Fotó: AFP via Europress/Votava/Imagno/APA

A deportált gyerekeket a nácik tehernek tekintették. Ezért ha nem volt rájuk szükség az orvosi kísérleteknél, vagy nem voltak jó erőben, általában megszabadultak tőlük. A túlélők sokszor a szüleiket is elvesztették, csupán felnőttként találták meg vér szerinti családjukat – ha szerencséjük volt. 1944 decemberében egy állapotosan deportált anya a táborban titokban szülte meg gyerekét, aki öthetes rejtegetés után érhette meg a felszabadulást.

Kétezer kilogramm gyerekhaj – ennyi maradt az Auschwitzba deportált, a szelektálás után baloldalra küldött, majd azonnal elgázosított gyerekek után. A náci koncentrációs táboroknak alig akadt kiskorú túlélője, azokat is többnyire munkatáborokban dolgoztatták. Egyikükkel évekkel ezelőtt személyesen is találkozhattam. May Tamást 1944. július elején vonultatták be munkaszolgálatra édesanyjával együtt Budapesten. Az akkor 12 éves fiút – feltehetően a főváros határán túlról – rövidesen az ausztriai Strasshof koncentrációs táborába deportálták. Azon a nyáron vele együtt 15 ezer vidéki magyar zsidót hurcoltak Strasshofba, ahol elsősorban az „emberpiac” működött: a gazdák, az üzemek innen igényelhettek ingyen munkaerőt, így került a férfiak nagy része környékbeli hadiüzemekbe, a schwechati olajfinomítóba. A decemberig a lágerbe vitt mintegy hatszáz gyerek általában a környékbeli földeken dolgozott, volt, aki bécsi temetőkbe került bozótot nyírni.

May Tamás a táborban maradt, a közeli földeken dolgoztatták. 1945 áprilisában, nem sokkal a tábor felszabadulása előtt néhány társával a külső munkáról megszökött, és elindult vissza Magyarországra. Édesanyja a nemzetközi gettó egyik védett házában húzta meg magát, a család hamarosan visszaköltözhetett Wesselényi utcai otthonába. May Tamás jól tette, hogy megszökött; a tábort ugyanis nem sokkal később evakuálták, a foglyokat gyalogmenetben elindították Mauthausenbe. Hogy mennyien érkeztek meg, nem tudni pontosan. Többen lemaradtak és elbújtak, mások meghaltak menet közben, május 2-án – tehát hat nappal az európai háború lezárása előtt – pedig egy alsó-ausztriai gyűjtőhelyen SS-katonák 223 magyar zsidót, köztük nőket, gyerekeket végeztek ki.

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!