
Mi lesz, ha az Egyesült Államok kiszáll Európa védelméből? – a brüsszeli Bruegel Intézet nemcsak feltette ezt a kérdést, de meg is válaszolta.
Az agytröszt azt a forgatókönyvet modellezte, mi történne, ha egy vagy több európai ország szárazföldi támadás áldozata lenne Oroszország részéről. A Bruegel Intézet szerint az oroszok azáltal, hogy átálltak hadiipari termelésre, ma már jóval erősebb haderővel rendelkeznek, mint amikor megtámadták Ukrajnát – de ez igaz az ukránokra is. Jelenleg mintegy 700 ezer orosz katona van ukrán földön, ami jóval több, mint az invázió megindításakor. Csak 2024-ben Oroszország a becslések szerint 1550 harckocsit, 5700 páncélozott járművet és 450 tüzérségi löveget gyártott és újított fel. 2022-höz képest ez 220 százalékos növekedést jelent a tankgyártás, 150 százalékosat a páncélozott járművek és a tüzérség terén. És akkor még nem beszéltünk az egyedülálló harctéri tapasztalatról. A NATO, Németország, Lengyelország, Dánia és a balti államok értékelései szerint Oroszország 3-10 éven belül készen áll egy ilyen támadásra. Európának éppen azért kiemelt fontosságú Ukrajna támogatása, mert jelenleg egy erős ukrán hadsereg a legnagyobb elrettentő erő Oroszország számára.
2022 februárja óta az Egyesült Államok katonai támogatása Ukrajnának 64 milliárd eurónyi értéket tett ki, míg Európa, beleértve az Egyesült Királyságot is, 62 milliárd eurót küldött különböző formában. Ahhoz, hogy a jövőben az Egyesült Államok támogatását „kiváltsák”, ennek alapján az unió GDP-jének további 0,12 százalékát kellene költenie erre a célra, ami megvalósítható elképzelés.
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!