
A Hegyvidék lett a NER szívcsakrája, ahol még Orbán Viktor is csak kispályás lehet. Tiborcz István, Csányi Sándor és a református egyház valódi nagybirtokosként uralja a XII. kerületet. Miről tárgyalt a miniszterelnök veje az önkormányzatban? Hogyan lesz az állami tulajdonból hirtelen magánvagyon? És mit tehet a kerület, hogy megóvja természeti és épített örökséget a pusztítástól?
Fontos, hogy olyan beruházások valósuljanak meg, amelyek a kerület érdekét is szolgálják – mondta Tiborcz István a 444-nek február 25-én, miután kilépett a Hegyvidéki Önkormányzat épületéből. Orbán Viktor miniszterelnök veje a BDPST ingatlanfejlesztő vezetőjeként járt Kovács Gergely polgármesternél, hogy „konstruktív egyeztetést folytassanak”. Látogatását szenzációként tálalta a független média, holott Tiborcz István felbukkanása az önkormányzatnál a XII. kerület tekintélyes részének tulajdonosaként talán nem is annyira meglepő. Persze hegyvidéki birtokaival nincs egyedül: Budapest legértékesebb telkei mágnesként vonzzák a NER-elitet. Vajon ez mennyiben szolgálja a kerület érdekeit? Erről is kérdeztük Kovács Gergelyt.
Érdemes hosszú sétákat tenni a Hegyvidéken, és nem csak a panoráma miatt: az épített környezet változásai sokat elárulnak a hatalom működéséről. Ajánlom figyelmükbe a lírai Költő utcát, ahol teljes pompájában csodálhatják Tiborcz István luxuslétesítményét, A dinasztia című filmből is megismert Botaniq Klubot. Tovább indulva, a kanyar után pazar látvány tárul a szemünk elé, az egykori Dreher-villa tekintélyt parancsoló épülete: Tiborcz István és családja új otthona. A Mártonhegyi út és a Költő utca között húzódó, hatalmas telket – mint azt a Válasz Online kiderítette – 2019-ben adta el a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő a Jellinek Dániel-féle Middle-Europe Convergence Ingatlanalapnak, amely 2023-ban továbbadta azt a Tiborcz Istvánnal összefonódott Central European Ingatlanalapnak, végül 2024 tavaszán a BDPST hivatalosan is a nevére vette a telket. A tavalyi önkormányzati választások után a leváltott, de őszig még regnáló fideszes vezetés búcsúzóul módosított a kerületi építési szabályzaton, hogy a telek egyik részén felépülhessen a beruházó által megálmodott irodaház – a másik felén pedig ott áll a felújított villa.
Kovács Gergely ezzel kapcsolatban elmondta: a közel 2,6 hektáros telket felosztották, az otthonként funkcionáló részen lecsökkentették, az irodaházi oldalon pedig megnövelték a beépíthetőséget. Összességében így mintha semmi sem változott volna, csakhogy a villát övező kertet amúgy is érintetlenül hagyták volna, a szomszédos területen azonban a változtatásnak köszönhetően lényegesen nagyobb alapterületű épületet emelhetnek, ami százmilliókban mérhető értéknövekedést jelent. Az építési szabályzat igény szerinti módosítása mellett ez is egy olyan trükk, amellyel legálisan lehet látványosan gyarapítani a magánvagyont – a kerület vagy az állam kárára.
• Hová költözött Tiborcz István és családja?
• Hogyan keresett százmilliókat a miniszterelnök veje anélkül, hogy bármit csinált volna?
• Milyen eszköze maradt az önkormányzatoknak a NER elittel szemben?
• Hol vásárolta fel a hegyet Csányi Sándor?
• Mit csinált a Református Egyház a hitéleti tevékenységre kapott 9 milliárd forintos telekkel?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap március 13-ig kapható 2025/10. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!