A hidrogén elméletben eszményi energiaforrás, hiszen tökéletesen tisztán ég el, és égése során kizárólag víz keletkezik. Emellett a hidrogén az univerzum leggyakoribb eleme, így – megint csak elméletben – van dögivel. A gyakorlat azonban mást mutat: a ma használt hidrogén nagy részét rettentően sok szénkibocsátással járó eljárással állítják elő. Viszont szerte a világon vannak elméletben kibányászható hidrogénkészletek, amelyekből akár a jövő kőolaja is lehet. Már ha tényleg léteznek, és tényleg hozzáférhetők.
Évtizedek óta reménykednek egyesek, hogy hamarosan a hidrogén válhat a legfontosabb (és legfőképpen: tiszta) energiaforrássá a világon, és potenciálisan szinte minden olyan üzemet, járművet és erőművet elláthat energiával, amelyek ma fosszilis energiahordozókkal üzemelnek. Ezzel csak az a probléma, hogy jelenleg nem bányásszuk a kész hidrogént, ellentétben a kőolajjal és a földgázzal, hanem környezetszennyező és költséges eljárások révén üzemekben állítjuk elő. Pedig ha sikerülne elemi hidrogént nyerni a föld alól, az nagy valószínűséggel hatalmas ugrást jelentene a valóban nettó zéró szénkibocsátású gazdaság irányában.
• Mennyi természetes hidrogén lehet a föld alatt?
• Milyen könnyen juthatunk hozzá ehhez?
• A hidrogén fogja megmenteni a világot?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!