„Amerika nem tud és nem is akar segíteni Magyarországnak”
Donald Trump és Orbán Viktor találkozója 2022-ben a korábbi amerikai elnök birtokán (Forrás: Orbán Viktor/Facebook)

Donald Trump első négy éve egészen más volt, mint amilyen a mostani ciklus lehet majd – erről beszélt Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke a Magyar Hangnak. Mit tanulhatott a régi-új elnök Orbán Viktortól és milyen amerikai-magyar kapcsolatokra számíthatunk? Ezekről is szó volt.

Bár Orbán Viktor nagyobb mozgástérrel számolhat Donald Trump fölényes elnöki győzelmét követően, de az Egyesült Államok nem tudja és nem is akarja megoldani a súlyos gazdasági problémáinkat. Horn Gábor fogalmazott így megkeresésünkre, amikor arról kérdeztük, milyen hatása lehet az elnökválasztás eredményének a magyar közéletre. A kormányoldal máris örömtáncot lejt, Orbán rögtön bedobta az Ukrajnának nyújtott hitelek újratárgyalásának ötletét, miközben a fideszes politikusok és megmondók sora int búcsút az elmúlt években politikai ellenfélnek tekintett David Pressman nagykövetnek. Az ellenzék eközben kettős módon reagált: kritizálják Orbánt a trumpi különutasságért, de közben gratulálnak is a győzelemhez, igyekeznek mérsékeltebb hangot megütni. Kivételt ez alól elsősorban Gyurcsány Ferenc jelenthet, aki kijelentette: „Az Egyesült Államok ezzel az elnökkel pocsékabb világot fog csinálni.” Magyar Péter viszont azt írta, készen áll a közös munkára a Trump-adminisztrációval. A Tisza Párt szimpatizánsai kommentekben nehezményezték is a dolgot, amire Magyar úgy reagált: „Nem értek egyet azzal a felvetéssel, hogy egy megválasztott elnöknek nem kell gratulálni. A Tisza Párt nem így működik.”

A Párbeszéd nevében Barabás Richárd aggodalmát fejezte ki a klímahelyzet, illetve Európa és Ukrajna biztonsága kapcsán, míg a Jobbiktól Brenner Koloman azt írta: a Fidesz túlságosan Kínára építő külpolitikája még inkább megingott. Brenner szerint elsősorban gesztusok jöhetnek, de a hangsúly továbbra is a külpolitikai egyensúlyvesztésen lesz. A Vona Gábor fémjelezte Második Reformkor pedig úgy fogalmazott: „A hosszútávú magyar érdekeket figyelembe véve elfogadhatatlan, hogy politikai vezetők szurkolótáborként viselkedjenek egy ilyen választás során. Hazánknak elemi érdeke, hogy az Egyesült Államokkal kiegyensúlyozott kapcsolatot ápoljon. Az Egyesült Államokkal, nem pedig egy-egy adminisztrációval.”

– Donald Trump első négy éve egészen más volt, mint amilyen a mostani ciklus lehet majd – mondta el megkeresésünkre a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke. Horn Gábor szerint a milliárdos politikusnak most nincs veszítenivalója, miközben korábban készülhetett arra, hogy megválasszák még egy ciklusra. Más Trumpot fogunk ezért szerinte látni.

A cikkben erről is olvashat:
• Mekkora befolyása lehet Orbánnak Trumpnál?
• Hogyan hathat a helyzet az európai szélsőjobbra?
• Milyen lehet az Ukrajna-politika?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!