Így gondozd a szegényedet!
Hálószoba és nappali egyben a szegénysoron Szamosszegen (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

Egy nap Magyarországon megszűnt a szegénység. Pedig az a nap is úgy indult, mint a többi: február elejét írtunk, a január végére hamiskásan bekacsintó kora tavasz épp megadta magát az utálatosan szürke, zimankós téllecsengésnek, a fiatalok dideregve iskolába, a szüleik gondterhelten munkába siettek, a gazdagok gazdagodtak, a középosztály, hát, az vagy volt, vagy nem, a szegények pedig szegényedtek – volna, de már nem.

Az efféle csodálatos események sohasem következnek be csak úgy, mindenféle előjel nélkül, s valóban, honi társadalmunk az emberiség történelme során korábban soha sehol nem tapasztalt szintlépését is megelőzte a Megafon tavalyi prognózisa – vagy, mondjuk úgy, előjátéka –, miszerint: „A szegénység idén érdeklődés hiányában elmaradt.”

Így aztán igazából senki sem lepődött meg, amikor Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője kikutatta, hogy „ma Magyarországon jobban élnek a szegények, mint 2010-ben a gazdagok”. Sebestyén Géza arra alapozta a kijelentést, hogy a KSH adatai szerint a társadalom legszegényebb jövedelmi ötöde 2020-ban átlagosan bizonyos eszközökből – tévékből, mobiltelefonból, autóból – többet vagy közel annyit birtokolt átlagosan, mint 2010-ben a leggazdagabb 20 százalék. Egyébként ezért kár volt annyit kutatni, kalkulálni, grafikonokat húzkodni, adatsorokat böngészni, mer’hiszen karácsonykor is tele volt az összes bevásárlóközpont parkolója, ergo erős a gazdaság, stabil és nagy a jólét.

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap február 13-ig kapható 2025/6. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!