Ilyen helyeken szokott mostanában nagyon kikapni a Fidesz
Vida Zsuzsanna választási plakátja Mosonmagyaróváron (Fotó: Magyar Hang/Tompos Ádám)

Legalább három olyan mozzanata is volt a mosonmagyaróvári időközi önkormányzati voksolásnak, ami már a kampányban előre jelezte, hogy ez a szavazás most tényleg túlmutat azon a kertvárosi, lakóparkos választókerületen, ahol azt kiírták. Az egyik ilyen, hogy a Fidesz és a KDNP jelöltje, Nagy András plakátjait olyan helyekre is kifüggesztették, ahol a lakók április 6-án nem szavazhattak, mivel otthonuk nem az érintett egyéni választókerülethez tartozik. Persze az igazsághoz tartozik, hogy a Mosonmagyaróvár peremén elhelyezkedő, egykori mezőgazdasági, ma már inkább alvóvárosi funkciót ellátó Majorok városrész folyamatosan alakítgatott körzet, amelynek esetében nehéz naprakésznek lenni: utcáinak melyik szakasza hova is tartozik éppen. A másik, hogy amikor a kampány megkezdődött, Vida Zsuzsa, a Mosonmagyaróvári Polgári Kerekasztal Egyesület (MPKE) később elsöprő győzelmet arató jelöltje számos olyan telefonhívást kapott a város másik részeiben lakó polgároktól, amelyben azt kérdezték tőle, hogyan tudnának segíteni a kampányban, mert annyira szeretnék biztosítani a közgyűlési többséget a júniusban megválasztott MPKE-s Szabó Miklós mögött.

Háromból három

A tavaly nyári önkormányzati választáson ugyanis itt is pontosan az történt – és ez a sorminta a harmadik, Majorokon túlmutató mozzanata –, mint a Veszprém megyei Pápán és a Békés megyei Orosházán. Hosszú idő után a választók elküldték a fideszes polgármestert, ám az újonnan megválasztott városvezető nem szerzett közgyűlési többséget. De mivel mindhárom városban úgy esett, hogy a 2024-ben befutó polgármester megnyert egy egyéni önkormányzati választókerületi képviselői címet is, így arról lemondva, időközi választás kiírásával közelebb kerülhetett a közgyűlési patthelyzet feloldásához.

A rendszerváltás óta fideszes vezetésű Pápa volt az első város, ahol élt ezzel a megoldással a város összellenzéki, a Demokratikus Koalíció megyei listáján szereplő polgármestere, Grőber Attila, aki egy többnyire paneles, fiatalok által lakott, baloldali profilú körzet képviseletéről mondott le. Húzása bevált, egyesülete jelöltje, Kerti Györgyi a szavazatok 75,4 százalékát szerezte meg a kormánypárti induló 24,6 százalékával szemben. Ugyanezen ok miatt mondott le az 1-es számú, zömében mezővárosias, vagyis hagyományosan a jelenlegi kormánypártokhoz húzó, orosházi körzetről Raffai János, az ide kiírt időközin már úgy kapta meg támogatottja, Lengyel Rebeka a voksok 71 százalékát, hogy a nyáron még a Fidesz–KDNP színeiben induló ellenfele ezúttal független jelöltként próbálkozott. Mosonmagyaróváron pedig 78 százalék felett kapott a befutó lokálpatrióta induló a kormánypártok logóját a plakátján csak egész apró betűvel vállaló jelölt 19 százalékával szemben.

A fideszeseknek persze mindhárom választókerületi központban nehéz volt tétet és célt adni a szavazóiknak a mozgósításhoz – elvégre az nem egy túl magasztos hívószó, hogy „voksával megakadályozhatja városa gördülékeny működését” –, de még így is feltűnő, mennyire kevés választót mozgattak meg korábbi fellegváraikban. Különösen úgy szembeötlő ez, hogy kifejezetten magas részvételű (Pápa 56, Orosháza, 40, Mosonmagyaróvár 45 százalék) időközi voksolások voltak ezek.

• Mi köze a választásnak a helyi kórházakhoz?
• Miért volt eleve nehéz dolga a kormánypárti agitátoroknak?
• Hogy kerül „politikailag” Mosonmagyaróvár Csorna és Győr közé?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap április 16-ig kapható 2025/15. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!