Donald Trump visszafoglalta a Fehér Házat. És nem elég, hogy a várakozásokhoz képest nagy fölénnyel nyerte meg az elnökválasztást, úgy tűnik, a szenátus és a képviselőház is a Republikánus Párt irányítása alá kerül. Gyakorlatilag nincs akadálya annak, hogy a párt a következő négy évben megvalósítsa a politikai és gazdasági törekvéseit. Na de mik ezek a törekvések? Az elmúlt hónapokban hajmeresztőbbnél hajmeresztőbb forgatókönyveket lehetett olvasni arról, mit fog tenni Donald Trump, ha ismét ő lesz az elnök. De hogy valóban beváltja-e az ígéreteit, egyelőre senki nem tudja. Szakértők, így Jeszenszky Géza, Sz. Bíró Zoltán és Stefano Bottoni segítségével igyekeztünk felmérni a lehetséges irányokat és következményeket.
Donald Trump az elmúlt négy évben nem volt kormányon, ám ezekben az időkben sem rejtette véka alá, hogy mit gondol a világban zajló eseményekről. Beszélt arról, hogy egy csapásra lezárná az ukrán-orosz háborút, gátat vetne a kínai terjeszkedésnek, felvirágoztatná az amerikai gazdaságot és a NATO-ban is rendet tenne. Csakhogy, mint azt a lapunknak nyilatkozó szakértők elmondták, ezen kijelentések alapján sem lehet előre jelezni, hogy milyen lépéseket fog tenni a második elnöki ciklusában. Az eddigi működésének egyik legfontosabb tanulsága ugyanis az, hogy Donald Trump kiszámíthatatlan. Nem példa nélküli, hogy a véleménye rövid időn belül 180 fokos fordulatot vesz. Ráadásul az elnök környezetében működő stáb tagjai nem mindenben értenek egyet a felettesükkel, így előfordulhat, hogy végül nem is az elnök, hanem a mögötte álló szakmai apparátus akarata érvényesül. Különösen igaz ez a külpolitikai kérdésekre, melyekhez Donald Trump jellemzően visszafogott érdeklődéssel szokott fordulni. Ez alól talán egyedül Kína megítélése jelent kivételt: az ázsiai nagyhatalom terjeszkedésének lassítása ugyanis Trump fontos szándékai közé tartozik.
Jeszenszky Géza, az Antall-kormány külügyminisztere, korábbi nagykövet az elnökválasztás eredménye kapcsán lapunknak arról beszélt, hogy az egész világot meglepte, Donald Trump fölényes győzelme. Sikere sokakat félelemmel tölt el, mert tartanak az új elnök lépéseitől. Egy előnye azonban mindenképpen van annak, hogy a republikánus jelölt magabiztos győzelmet aratott: az, hogy az eredményt senki nem fogja kétségbe vonni. Sokan ugyanis a Capitolium ostromára emlékezve attól tartottak, hogy egy szűk demokrata győzelem esetén Donald Trump és hívei nem fogadták volna el az eredményt, és polgárháborúba taszíthatták volna az Egyesült Államokat. Ez az egész világ számára rossz hír lett volna a szakértő szerint, mert felbátorította volna azokat az államokat, amelyeket eddig az USA hadi fölénye tartott vissza attól, hogy erőszakot alkalmazzanak céljaik elérése érdekében. Így viszont az Egyesült Államok hadereje továbbra is képes rendet tartani a világban. A kérdés persze az, hogy mire akarja használni Donald Trump az erejét. Európából nézve a legnagyobb kérdőjelet az jelenti, hogy mit akar kezdeni az orosz-ukrán konfliktussal. Jeszenszky Géza úgy véli, hogy Trump valószínűleg kompromisszumos megoldást javasol Putyinnak Ukrajnával kapcsolatban.
• Hogyan próbálhatja megoldani Trump az ukrajnai konfliktust?
• Felszámolhatja-e a NATO-t az új elnök?
• Mi haszna lehet Orbán Viktornak, és mi a magyar társadalomnak Donald Trump győzelméből?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap november 14-ig kapható 2024/45. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!