
Soha nem látott titkosszolgálati adok-kapok zajlott le a múlt héten Ukrajna és Magyarország között, ami máris hatalmas károkat okozott. Kárpátaljára utaztunk, hogy megnézzük, mi vezetett ehhez az egészen különös csörtéhez.
Sokkhatás alatt van mindenki, hogy mi is történt, ezért még nem tudni, milyen hatása lesz ennek az ügynek – mondja Ilona, akivel a beregszászi piacon találkozunk. Ő a hírekből értesült a kémtörténetről, amely pillanatok alatt bejárta a világsajtót. Emlékezetes: múlt héten pénteken az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) közölte, hogy lelepleztek egy magyar katonai hírszerzési ügynökhálózatot, amelynek tagjai Kárpátalján működtek. A bemutatott anyagok szerint egy magyar hírszerző arra utasította az egyik ügynököt, hogy próbáljon meg lefotózni egy Kárpátalján telepített, SZ–300-as légvédelmi rakétát. A magyar ügynököknek állítólag olyan feladatuk is volt, hogy kiderítsék, milyen lenne a kárpátaljai lakosság és a rendfenntartó erők reakciója arra, ha a kárpátaljai térségbe békefenntartók, köztük magyar katonák vonulnának be. A botrány után előbb Budapest, majd Kijev is kiutasított két-két diplomatát, aztán a Terrorelhárítási Központ emberei Budapest belvárosában elfogtak egy ukrán állampolgárt, akit kémkedéssel vádoltak meg, majd kitoloncoltak Magyarországról.
Mivel a két állítólagos magyar kém kárpátaljai illetőségű, sokan attól tartanak, hogy a botrány a helyi magyarságra is hatással lehet. Az emberek érezhetően nagyon óvatosak. Kárpátaljai utunk során korábbi beszélgetőpartnereink sorra utasították vissza megkeresésünket. Névtelenséget kérő forrásaink azonban elmondták: az elmúlt hónapokban a két ország között húzódó határkerítést az ukránok jelentősen modernizálták, emellett fokozták a drónos megfigyeléseket. Sőt azzal, hogy a megfigyelés technológiai szintet lépett, már nem csak határőrök cirkálnak a határ menti régiókban és a megfigyelendő szakaszokon. – Itt folyamatos közlekedés van, és mindenkit megfigyelnek – mondja forrásunk, aki szerint ez a fokozott aktivitás összefüggésben állhat azzal, hogy az ukránok gyanakodva tekintenek Magyarország szándékaira ebben a térségben.
• Miként érzékelhetik a kárpátaljai magyarok a helyzetet?
• Mennyiben „segíthet” mindez az ukrán szélsőjobbnak?
• Mennyire jelent újdonságot, hogy a magyar fél igyekezett minél több információt szerezni Kárpátaljáról?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap május 22-ig kapható 2025/20. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!