Merre indulnak a brit konzervatívok azt követően, hogy idén júliusban „földcsuszamlásszerű” választási vereséget szenvedtek a Munkáspárttal szemben? Ez a kérdés rengeteg vitát váltott ki, és csak november elején kaptunk rá választ, amikor a párt elnökévé a jobbszárnyról jövő Kemi Badenochot választották. Az eseményt a nemzetközi (és a hazai) sajtóban erősen háttérbe szorította az amerikai elnökválasztás, pedig Rishi Sunak utódja több tekintetben is jelentős fordulatot ígér: egy olyasfajta politikát, amely élesen szakítani kíván a Toryk 14 éves kormányzásának a gyakorlatával és a thatcherizmus XXI. századi változatának a kialakítására tesz kísérletet.
Példaképéhez, Thatcherhez hasonlóan Badenoch nemcsak a közvéleményt, hanem a saját pártját is erősen megosztja. Az ő neve egyelőre valószínűleg nem sokat mond még a külpolitika iránt érdeklődő magyar olvasóknak sem, ezért először is néhány szót róla. A 44 éves hölgy, az utolsó Tory-kabinet kereskedelemügyi minisztere afrikai származású, még konkrétabban nigériai. Bár jómódú családja egy londoni magánklinikát választott világra hozatalához, Lagosban nőtt fel, és csak 1996-ban, 16 évesen költözött családjával a diktatúra borzalmai elől a biztonságos Nagy-Britanniába, ahol informatikus-mérnöki diplomát szerzett, majd jogot is tanult. Ugyan nem ő az első nem fehér vezetője a brit konzervatívoknak, hiszen ezzel Sunak büszkélkedhet, de ő az első, aki bevándorlóként, sőt bizonyos értelemben menekültként érkezett a szigetországba. Mivel nyerte el párttársainak bizalmát?
• Miben megy radikálisan szembe Badenoch az eddigi konzervatív politikával?
• Hogy kapcsolódik Roger Scrutonhoz?
• Mit gondol a jogállamiságról?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!