Mit okozhat az emberben, ha fertőzött állattól származó húst fogyaszt?
Fertőtlenítő brigád takarítja a levéli szarvasmarha telepre érkező furgont, 2025. március 27-én (Fotó: Grimm Balázs/Magyar Hang)

Néhány napja vált ismertté, hogy egy újabb magyarországi marhatartó telepen, a Mosonmagyaróvár melletti Levélen is megjelent a ragadós száj- és körömfájás, illetve a múlt héten három szlovákiai gazdaságban is kimutatták a fertőzést. Az már kijelenthető, hogy a betegséget nem sikerült megállítani azután, hogy három héttel ezelőtt Kisbajcson feltűnt. Egyre nő a veszélye annak, hogy ebből kiterjedt járvány lesz, ami beláthatatlan (pontosabban nagyon is belátható: biztosan katasztrofális) következményekkel járhat a teljes magyar állattartásra. Cikkünkben a betegséggel kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdésekre válaszolunk.

Biztosan le kell ölni minden állatot az érintett állattartó telepeken (függetlenül fertőzöttségüktől), vagy elég lenne esetleg a karantén is?

Igen, egyértelműen ki kell irtani minden egyes állatot azokon a telepeken, ahol akárcsak egyetlen fertőzést is azonosítanak. Bár ez könyörtelenségnek tűnhet, a száj- és körömfájással kapcsolatos több mint egy évszázados állatjárványügyi tapasztalatok egyértelműen arra utalnak, hogy nem maradhat életben egyetlen egyed sem a fertőzés közelében. Tenk Miklós egyetemi docens, az Állatorvostudományi Egyetem Járványtani és Mikrobiológiai Tanszékének vezetője korábban elmondta lapunknak, hogy „azért kell azonnal, késlekedés nélkül felszámolni a fertőzött állományokat, mert a vírust a betegségből felgyógyult, már tünetmentes állatok akár hónapokig is hordozhatják és üríthetik, így ezek könnyen új fertőzés forrásai lehetnek”. Magyarul, ha egy állat bármilyen módon is kapcsolatba került a fertőzéssel, élete végéig „időzített bomba” marad, függetlenül a tüneteitől. Ezt a kockázatot nem szabad vállalni. Emellett pedig gazdasági szempontból sem ajánlatos életben hagyni a fertőzött gazdaságok állatait, hiszen ez rombolja a vevők bizalmát az adott termelő állataival kapcsolatban.

• Mit okozhat az emberben, ha fertőzött állattól származó húst fogyaszt?
• A fertőzött állattól származó tej is veszélyes?
• Régen oltották a szarvasmarhákat Európában is, de miután gyakorlatilag eltűnt a fertőzés, e gyakorlattal felhagytak. Most újra fog kezdődni az oltás, és ennek milyen hatása lehet?
• A száj- és körömfájás miatt mostantól minden tehénnek szigorúan zárt istállókban és karámokban kell leélni az életét?
• Mennyire intelligens a tehén, mennyit foghat fel ebből az egész krízisből?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!