Magyar kutatók felfedezték, hogy a koronavírus miért okoz sokakban idegrendszeri károsodást
A budapesti Szent János Kórház covid osztálya 2020 tavaszán (Fotó: MTI/kormany.hu/Árvai Károly)

Magyar agykutatók felfedezték, hogy a koronavírus miért okoz sokakban nagyon lassan gyógyuló (sőt talán végleges) idegrendszeri károsodást is. Ehhez covidban elhunyt betegek agyából vettek mintát, és a felfedezéseiket a világ legfontosabb idegtudományi szaklapja közölte. Kiderült, hogy valószínűleg nem maga a vírus fertőzi az idegsejteket, hanem az általa kiváltott gyulladás zavarja meg az agy immunsejtjeinek működését.

Az öt évvel ezelőtt kitört koronavírus-világjárvány sok körülmény miatt volt félelmetes. Egy teljesen új kórokozó fertőzött meg sok százmillió embert (mára valószínűleg így vagy úgy mindenki átesett a fertőzésen), csak hazánkban legalább 43 ezer (valójában valószínűleg sokkal több) ember halt meg a betegségben, és az addig megszokott élet egy időre totálisan ellehetetlenült. A covid félelmetességét csak fokozta, hogy rövid és hosszú távon sem úgy viselkedett, mint a megszokott megfázás jellegű betegségek: sok embernél bizonyos tünetei csak nagyon lassan – esetenként pedig sohasem – múltak el. És ezek a tünetek korántsem csupán a légzőrendszert érintették. Sok súlyos állapotba került betegnek a legkülönfélébb szervrendszerei károsodtak, és a maradandó tüneteket mutató úgynevezett „hosszú covidban” szenvedő betegek mintegy kétharmadánál idegrendszeri sérülésre utaló jelek is megjelentek.

Sokan szűnni nem akaró levertségre, mások a kognitív funkcióik beszűkülésére, lelassulására panaszkodnak (ezt nevezik „agyködnek”). Mivel pedig az idegrendszer a teljes szervezet működésére hatással van, ezek a neurológiai károsodások potenciálisan bármely életműködés krónikus leromlását is okozhatják. Az idegrendszeri tüneteket már szinte azonnal, az első súlyos megbetegedések 2020 tavaszi megjelenésekor detektálták szerte a világon, de a kialakulásuk pontos mechanizmusait egészen mostanáig senki sem értette.

• Mi áll a covid idegrendszeri komplikációinak hátterében?
• E tudás megmenthette volna az áldozatok életét?
• Vissza lehet-e fordítani ezeket az elváltozásokat?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap március 20-ig kapható 2025/11. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!