
A dizájnerdrog a szegények heroinja – fogalmazott interjúnkban Lőcsei Lajos országgyűlési képviselő, akit az Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett, kábítószer-kereskedőkkel szemben meghirdetett szigorúbb fellépés apropóján kérdeztünk. A Momentum politikusa két éve sürgeti a cselekvést a vidéken népszerű kábítószerekkel szemben. Lőcsei Lajos üdvözli, hogy a huszonnegyedik órában „észbe kapott” a kormány. Mint mondta: a herbál csak tünet, valójában a társadalom beteg.
– Szigorú fellépést jelentett be Orbán Viktor miniszterelnök az évértékelő beszédében a kábítószer-kereskedőkkel szemben. Miért most láthatták ennek szükségességét?
– Jó reggelt kívánok! – ez volt az első reakcióm. Végre meghallották az ország peremén élők hangját. A kormány az elmúlt években keveset tett a kábítószerek elleni küzdelemért. Most erőteljes kommunikáció kezdődött, de attól tartok, hogy ezen a szinten megrekednek az intézkedések. Azért vagyok pesszimista, mert már 2013-ban elfogadták a nemzeti drogstratégiát, és vállalták: 2020-ra drogmentes lesz Magyarország. Ehhez képest ma a huszonnegyedik órában vagyunk, olyan súlyos a helyzet. Az elmúlt kétéves munkánk arról szólt, hogy magasabb politikai szintre helyezzük az ügyet. De az is előrelépés, hogy végre beszélnek a problémáról.
– Miért lett ilyen súlyos a droghelyzet Magyarországon?
– Kifejezetten az olcsó dizájnerdrogok megjelenésével vált hadszíntérré a magyar vidék, így az egész észak-magyarországi régió. Véleményem szerint begyűrűzött a szociális, gazdasági válság, ráadásul a töméntelen európai uniós támogatást nem a célnak megfelelően költötték el.
– Ezek a térségek az ország kevésbé fejlett régiói közé tartoznak. Ha az embereknek a megélhetés is kihívást jelent, hogyan tudnak hozzájutni a kábítószerekhez?
– A dizájnerdrog nem a gazdagok szere, hanem a szegények heroinja. Akár 500–1000 forintért is árulják, ezért is terjedt el gyorsan. Ha nincs rá pénze, a fogyasztó azt is megoldja. Ha kell, akkor ellopja a rávalót. A dílerek ráadásul mindent becserélnek egy pakkért. Láttam már lelakatolt hűtőt, mert a fogyasztó a disznóvágás után árulta a húst, hogy legyen pénze drogra. Tudok olyan fogyasztókról, akik baltát, szerszámot, tűzifát adtak a szerekért. Ha már otthonról nincs mit elvinni, akkor a közösség következik. Vagyis közvetve mindenki elszenvedője annak, ha valahol megjelenik a drog. Heves megye az ország „legbűnösebb megyéjének” számít – a százezer lakosra jutó bűncselekmények száma alapján –, és meggyőződésem, hogy különösen a vagyon elleni bűncselekmények egyik okozója a drogfogyasztás.
– Miért nem sikerült drogmentessé válnia az országnak a politikus szerint?
– Milyen okok játszanak szerepet a dizájnerdrogok gyors elterjedésében?
– Miért tartaná szükségesnek a büntetések szigorítását?
– Miért állítja Lőcsei Lajos, hogy önmagában az üldözőpolitika nem vezet eredményre?
– Mit vár el Magyar Pétertől a Momentum országgyűlési képviselője?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap március 13-ig kapható 2025/10. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!