„Nem lehet gyerekeket gyártani”
Illusztráció: P. Szathmáry István

Öt évvel ezelőtt derült ki véletlenül (megjelent a Magyar Közlönyben, különben az érintetteken kívül senki sem értesült volna róla), hogy a kormány megvásárol számos magán meddőségi centrumot – gyakorlatilag államosítja a termékenységi ellátórendszert. Később a maradék magánintézményeket is kivégezték, így totális állami monopólium alakult ki a szektorban. Vajon mi történt azóta? Valóban ingyenessé tették a beavatkozások nagy részét, és valóban több eljárást végeznek? És ez a látszólagos bővítés a születendő gyerekek számában is megmutatkozik? Ezt senki sem tudja biztosan, miközben az állami rendszer vezetői is elismerik, hogy a termékenységi kezelések iránti igény felét is alig bírják kielégíteni.

Miután 2019 decemberében kitudódott, hogy államosítják a Magyarországon működő magán meddőségi centrumok java részét – közöttük a piacvezető Kaáli Intézet klinikáit –, gyakorlatilag minden érintett számára egyértelművé vált, hogy a kormány monopolizálni akarja a termékenységi ellátást, és előbb-utóbb el fogja lehetetleníteni a megmaradt három szolgáltatót is. Nem sokkal később már rendeletet is hoztak arról, hogy 2022 közepétől kizárólag állami intézményekben kezelhetők az erre jogosult nők. Eközben ingyenessé tették az első öt próbálkozást, illetve a gyógyszereket a 45 év alatti nők számára. Ezzel Magyarországon megszűnt a reprodukciós magánellátás. Emiatt idén tavasszal az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben, mert szerintük az Európai Unió alapelvét sérti az asszisztált reprodukciós kezelések magyar szabályozása.

– Kaptam egy telefont, és mondták, hogy megvennék az intézeteimet. Akkor még nem is az összeset mondták, csak a felét. És akkor azt mondtam, hogy gondolkodom rajta – mondja Kaáli Nagy Géza szülész-nőgyógyász professzor, a meddőségi magánellátás terén hajdan piacvezető Kaáli Intézet tulajdonosa. – Aztán másnap, harmadnap megint volt egy beszélgetés, akkor már Kásler (Kásler Miklós akkori emberierőforrás-miniszter – a szerk.) is beavatkozott, és akkor azt mondták, hogy ők megvennék az összes intézetet, de úgy szőröstül-bőröstül. Én annyit kérdeztem, hogy mit szeretnének csinálni velük. Ők azt mondták, hogy föl akarják szabadítani a finanszírozást, és megduplázni a betegszámot. Én évtizedekig küzdöttem azért, hogy finanszírozzanak minden lombikbébi-kezelést, de kötött minket a teljesítményvolumen-korlát. Na most, az állami keretek között ez meglesz, mondták ők. Így hát odaadtam nekik.

• Hol van a rengeteg lombikbébi?
• Mit tehet, akinek nincs ideje végigvárni a várólistát?
• Miért vált Csehország a magyar termékenységi turisták kedvenc célországává?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap december 5-ig kapható 2024/48. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!