
Új sorozatunkban bemutatunk néhány kiemelten fontos területet, amelyeken a Nemzeti Együttműködés Rendszere maradandó károsodást okozott. Első témánk fájóan aktuális: a média helyzetét mutatjuk be, és azt, miként alakult úgy, hogy hazánkban egész generációk nem tudják már azt, mi az a közszolgálat, és milyen a normálisan működő sajtó. Hol a kiút, miért nehéz választási győzelem esetén is visszacsinálni a történteket?
A fideszes potentát a szokásos instrukciók közlésére érkezett a szerkesztőségbe. Kedden dél körül jött általában, és ült le a főszerkesztővel és helyetteseivel egyeztetni, hogy miről és hogyan írjon a lap, miről ne. Minderről a korábban a NER-médiauniverzumban dolgozó újságírótól hallok. Fiatalember, aki azóta más munkát választott magának. – Nem csak heti utasítások voltak, érkeztek telefonok is. Előfordult, hogy a szokásos értekezlet előtti estén is kaptunk egyet: mit kellene kiadnunk másnap, lehetőleg délutánig. Egyszer majdnem botrány lett belőle. Az ominózus fejtágító éppen elkezdődött, amikor főszerkesztőnk lélekszakadva rohant át hozzánk a newsroomba, és azt kérdezte, kitettük-e már az anyagot. Percek kérdése, és élesedik, válaszoltuk. A főnök elsápadt. „Csak azt ne!”, mondta. „Megváltozott a helyzet, gyerekek, egyáltalán nem kell lehozni.”
Orbán, a ragadozó
A kézi vezérléses sajtó lényegét bemutató sztori akár 1950 körül is megtörténhetett volna, a különbség csupán, hogy akkoriban még nem létezett newsroom. A rendszerváltást követően munkába álló új nemzedék a cenzúrán-öncenzúrán alapuló médiavilágot hosszú időn át legfeljebb sajtótörténeti munkákból ismerhette; mindez mára napi tapasztalattá vált az egyre nagyobb méretű kormánymédiában. A Riporterek Határok Nélkül május elején napvilágot látott legújabb jelentése joggal nevezi Orbán Viktort a sajtószabadság ragadozójának, „aki egész médiabirodalmat épített fel, mely a pártja irányítása alá tartozik. Bár a független médiumok jelentős piaci pozíciókkal rendelkeznek, folyamatos politikai, gazdasági és szabályozási nyomás nehezedik rájuk. A piac rendkívül koncentrált a kormányt kiszolgáló KESMA Alapítvány révén, amely mintegy 500 országos és helyi médiumot tömörít, és hasonló szerepet tölt be, mint a közmédia”.
• Hogyan zajlott a média bekebelezése?
• Mi jöhet egy Fidesz utáni világban?
• Nemzetközi szinten hogy állunk a sajtószabadság kérdésében?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!