Mellébeszélés, önfelmentés, erkölcsi relativizmus
Szijjártó Péter átveszi Szergej Lavrovtól a »Barátságért« kitüntetést (Fotó: Szijjártó Péter / Facebook)

Kifejezetten jól futott a közösségi médiában a két héttel ezelőtti Kötöttfogás egy részlete. Ebben Balogh Gábor kolléga hozta szóba Szijjártó Péter jelenését az orosz vezetésű Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete konferenciáján. A NATO-val szemben életre hívott szervezetről van szó, amelynél tiszteletköröket futni még békeidőben is a magyar nemzeti érdekekkel való szembehelyezkedést jelentené. Hát még most, amikor Oroszország háborús agresszorként vonult be egy független ország területére, és nem hajlandó távozni onnan idestova lassan három éve.

Szerencsére akadnak, akiknek nem kell elmagyarázni, miért is vállalhatatlan a putyini rezsimmel parolázni: „A hatalmi önkény ilyen nyílt és durva megnyilvánulását egyetlen demokratikus berendezkedésű állam, egyetlen, a hazájáért és a népek békés együttéléséért felelősséget érző politikus sem szemlélheti szótlanul és tétlenül. (...) Ha lerohannak egy független államot, akkor az is elképzelhetővé válik, hogy Moszkva ugyanilyen brutálisan fejezi ki nemtetszését, ha érdekeivel ellentétesnek tartja a következő ukrán, szlovák, litván vagy akár magyar miniszterelnököt.”

Mindezzel a mostani kormányt is szembesíthette volna egy kritikusa, de nyilván kitalálták már: az idézetet máshonnan vettem. Az akkori Fidelitas-elnök, Szijjártó Péter mondta 2008-ban az orosz nagykövetség előtti tüntetésen. Azon, amelyen Deutsch Tamás úgy fogalmazott: „Ma Grúzia, holnap talán Ukrajna, nem tudjuk, hogy hol lehet a vége.” És természetesen Orbán Viktor is hasonló tónust ütött meg ekkoriban Grúzia lerohanása kapcsán. Mi történhetett az elmúlt másfél évtizedben? Már nincsenek tisztában vele, mit jelent egy független állam lerohanása? Nem tudják, hogyan néz ki az orosz agresszió? 

• Kit illet valójában a Barátságért Érdemrend?
• Miért is nem merik soha behívatni a török vagy orosz nagykövetet?
 Tudják-e még Orbánék, hogy a katonai agresszió az katonai agresszió?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a
Magyar Hang hetilap november 14-ig kapható 2024/45. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!