
A torony régóta érdekelt. Láttam és megcsodáltam Petőfi róla készült rajzát, és hosszasan nézegettem valamelyik történelmi képeskönyvben a fotót. Kamaszkoromban úgy terveztem, ha egyszer felkeresem Erdélyt, egyik első állomásom Nagyszalonta lesz. Akkoriban az erdélyi utak nem voltak magától értetődők. Nagyszüleim, már nyugdíjas korukban, egy pár napos tsz-kirándulás alkalmával eljutottak Kolozsvárig, sőt azon is túl, a Tordai-hasadékot is látták, amelyről azt olvastam egy régi magyar mondában, hogy úgy keletkezett, hogy amikor Szent László király lovon vágtatva mentett meg egy lányt, a föld megnyílt közte és az üldöző kunok között. A családomnak nem volt erdélyi kötődése, legalábbis úgy tudtam, hogy nincsen. Később, már felnőttfejjel, azt olvastam valahol, hogy nem létezik olyan magyar família, amely valamilyen szálon ne kötődne Erdélyhez. Egyébként az ükanyámat Kolozsi Rozálnak hívták, a szépanyámat meg Székely Rebekának.
Szóval, már gyerekfejjel is vonzott Nagyszalonta, Arany János, a Toldiak, na meg a Csonkatorony. Mégis, úgy adódott, sokadik erdélyi látogatásomkor jutottam el ebbe a magyar határhoz meglehetősen közel eső kisvárosba. (Ha igazán pontosak akarunk lenni, meg kell említenünk, hogy Nagyszalonta Biharország, azaz Bihar vármegye részeként egykor a Partiumhoz tartozott, amely a Magyar Királyság három részre szakadásakor az Erdélyi Fejedelemséghez került. De hát manapság Románia magyarlakta területeit egységesen Erdélyként szoktuk emlegetni.) Villámút volt csupán, közben ránk szakadt az este, a Méhkeréktől Nagyszalontáig vezető út menti árokban vadállatok szeme villogott a sötétben. Apropó, árok: Nagyszalonta közelében húzódott egykor a Csörsz-árok, amelyet a legendák szerint azért ásatott a névadó vezér, hogy az Alföld közepéről elhajózhasson a tengernél élő szerelméig. A kutatások manapság azt tartják valószínűnek, hogy a rómaiak építtették a hosszas acsarkodást követően velük szövetségre lépő szarmatákkal, a limesen kívül is legyen mivel védeni a birodalom sztyeppék felé eső határait.
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!