Itt egy hír azoknak, akik szerint a katasztrofálissá váló éghajlati válság és a határaink mellett indított provokálatlan agresszió korában az a legnagyobb baj a világban, hogy egyes emberek másképpen értelmezik a nemi szerepeket. Japán genetikusok két hím egér sejtjeiből hoztak létre kisegeret, vagyis olyan kölyök született, amelynek nincs biológiai anyja, helyette viszont van két biológiai apja. Az eredmény elméletileg a távoli jövőben segítheti a termékenységi beavatkozások sikerét, de ehhez még sok akadályt le kell győzni.
Ez az első alkalom, hogy sikerült életképes mesterséges petesejtekké alakítani hím emlősök sejtjeit – ezt tartja az eredmény legfontosabb aspektusának Hajasi Kacsihiko, a Kjúsúi Egyetem Guardian által idézett kutatója, a kutatás vezetője. Fontos hangsúlyozni, hogy határozottan alapkutatásról van szó, tehát még nagyon hosszú út vezet addig (ha egyáltalán elérkezünk valaha oda), hogy ez az eljárás emberben is alkalmazhatóvá váljon – és ehhez természetesen szükség van a közvélemény jóváhagyására és a hatóságok engedélyezésére is. Mindenesetre ez a felfedezés felveti annak a lehetőségét, hogy egyszer a jövőben akár embergyerekeket is elő lehet majd állítani ilyen módon, így például két férfi által alkotott pároknak is születhet biológiai utóduk.
• Hogy lehet hím egyedeknél petesejtet előállítani?
• Mikorra látják embereknél is alkalmazhatónak a módszert?
• És egyáltalán: ami az egereknél működik, sikerül az embernél is?
• Milyen eredményei voltak eddig az egereken végzett kísérletnek?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!