„Aki Matolcsyt mond, Vargát is mond” – a jegybanki botrány, és ami mögötte van
Matolcsy György 2023. szeptember 25-én (Fotó: AFP via Europress/Völgyi Attila)

Csak röhögni tudok az egészen, én már tíz éve megmondtam – jegyezte meg egyik forrásunk, aki beszélgetésünk előtt épp a 373 oldalas számvevőszéki jelentést olvasgatta a posztjáról március elején távozó jegybankelnök, Matolcsy György „hagyatékáról”, a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) felelőtlen gazdálkodásáról. A hatóság a közelmúltban robbantotta a rendszerváltás utáni időszak talán legnagyobb korrupciós botrányát: három vaskos jelentést tett közzé, amelyekből kiderült, hogy a közel 500 milliárd forintos vagyonból – amelyből 407 milliárd lehetett közpénz – 150-200 milliárd forint égett el az alapítvány hibás vagy szándékoltan hibás befektetési döntései miatt. Lehet, hogy a veszteség nem áll meg ennyinél, a felelősöket és a haszonélvezőket pedig Matolcsy György környezetében érdemes keresni.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerint az alapítvány vagyonkezelő cége, az Optima Befektetési Zrt. pénzügyi manővereit – magántőkealapok közbeiktatásával – egy „lényegében átláthatatlan, a valós vagyon értékelését szinte ellehetetlenítő” struktúrán keresztül hajtotta végre. Két nagy, együtt több száz milliárd forintos külföldi befektetésen, a túlárazottan megvásárolt lengyel GTC-n és a svájci Ultima Capital S. A.-n pedig jelentős vagyont bukott el az alapítvány. Olyannyira, hogy év elejére az alapítvány cél szerinti működése és fizetőképessége közvetlen veszélybe került. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy az ÁSZ a jelentéssel együtt vagyon elleni és gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények gyanújával tett feljelentést, a Nemzeti Nyomozó Iroda pedig hűtlen kezelés miatt indított nyomozást.

Orbán: A kormány nem tehet semmiről

– Mindenkinek el kell számolnia a saját lelkiismeretével – hallottuk az ipari méretű közpénzlopás kapcsán a Magyar Nemzeti Bank (MNB) háza tájáról, ahol az újdonsült elnök, Varga Mihály volt pénzügyminiszter azonnali vizsgálatot indított. Egyik első dolga volt, hogy a PADME élére új kuratóriumi vezetést jelölt ki, az Optima Zrt. éléről pedig kirúgta Stofa Györgyöt, akit gyakran emlegetnek Matolcsy Ádám barátjaként és üzleti bizalmasaként. Eközben fideszes politikusok kifelé olyan arcot vágnak, mintha nem is a miniszterelnök bizalmi emberéről, egykori „jobbkezéről” lenne szó, aki a különböző Orbán-kormányok alatt gazdasági és nemzetgazdasági miniszter, majd 12 éven át jegybankelnök volt. Mintha az évek során nem hunytak volna szemet Matolcsyék különböző „stiklijei” felett, amelyek lehetővé tették, hogy magánzsebekbe vándoroljanak az MNB-s százmilliárdok. Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlés hétfői ülésén mindössze annyit mondott – „elfeledkezve” arról, hogy az MNB felé a tulajdonosi jogokat a Pénzügyminisztérium gyakorolja –, hogy „ebben az ügyben a kormány nem tett és nem is fog tenni semmit, tekintettel arra, hogy nem is tehet”.

• Miért mondott gyorsan búcsút Matolcsynak Antall József a kilencvenes évek elején?
Honnan csurranhatott, cseppenhetett még az alapítványokon kívül a jegybank közeli ifjú oligarchákhoz?
• Hogyan lehetett volna megelőzni a jegybanki vagyon elherdálását?
• Hogyan könyörgött az alapítvány vezetése az Állami Számvevőszéknek, hogy ne hozzák nyilvánosságra az alapítványi manipulációkkal kapcsolatos jelentést?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap április 3-ig kapható 2025/13. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!