(Nem) államosított szakrendelők
Egy fővárosi szakrendelő (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

Szabaddá vált a szakrendelő-választás, már nemcsak a lakóhely szerinti, hanem az ország bármely szakrendelőjébe lehet online időpontot foglalni az Egészségablak alkalmazásban vagy az ingyenesen hívható 1812-es telefonszámon. A szabad szakrendelő-választás lehetőségét megteremtő rendelet életbe lépésével a betegek gyorsabban és egyszerűbben juthatnak el szakrendelői vizsgálatra – a Belügyminisztérium (BM) nemrégiben kiadott közleménye bejárta a sajtót, az abban foglaltak pedig első ránézésre valóban kedvező intézkedéseknek tűnnek. Lényegében arról van szó, hogy a kórházak által fenntartott járóbeteg-ellátó intézmények esetében már alkalmazott úgynevezett járóbeteg-irányítási rendszert (jir) – amely jelenleg valóban biztosítja a nem beutalóköteles ellátások igénybevételét bárhol, ahol van szabad kapacitás – kiterjesztik az önkormányzati fenntartású rendelőintézetekre és a beutaló-köteles ellátásra is.

A lépés ugyanakkor legalább annyi problémát okoz, mint amennyit megold, legalábbis a lapunk által megkérdezett rendelőintézet-vezetők szerint. Ők ugyanis a döntés szakmai előkészítetlenségére, a – jelenleg még, extra önkormányzati forrásoknak köszönhetően – jól működő rendelőintézetekre nehezedő újabb terhekre és így a színvonal romlásának veszélyére hívták fel a figyelmet.

• Milyen problémákról számolnak be az érintettek?
• Miben volt félrevezető a kormányzati tájékoztatás?
• Milyen alapvető változásokra lenne szükség, hogy a rendszer jól működjön?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!