2021 tavasza óta sok víz folyt le a Rajnán és a Dunán. Akkor ugyanis az elmúlt négy év során másodjára tudták a Zöldek megközelíteni a kormányzó CDU-CSU-t, sőt egyes felmérések alapján a vezetést is átvették tőlük. A siker tiszavirág életű lett, az elmúlt hónapokban az unió népszerűsége kilőtt, míg a Zöldeké, főleg Baerbock kancellárjelölt diplomabotránya miatt, bezuhant. Alig több mint egy hónappal a választások előtt tükörsima, tíz százalékpont körüli előnnyel állnak a kereszténydemokraták, akiket igazán Angela Merkel távozása sem rengetett meg, az országot 2005 óta vezető mérsékelt jobboldali pártszövetség kaphat újabb négy esztendőre felhatalmazást a német néptől. A kérdés, hogy kivel lép koalícióra a CDU-CSU.
Ugyanis a jelenlegi nagykoalíció, amelyet a szociáldemokrata SPD-vel kötöttek és mely 2013 óta fennáll, aligha fenntartható, lévén a német szocdemek az elmúlt ciklusban korábbi erejüket elvesztve gyakorlatilag marginális szereplőkké váltak. Míg a német politika évtizedeken át a két mamut párt harcáról szólt, ma ott tartunk, hogy a szocdemeknek azon kell dolgozniuk, hogy egyáltalán a harmadik helyüket megőrizzék, jelenlegi támogatottságuk csupán 15 százalék körüli, az országot többször is vezető baloldal történelmének legnehezebb választására készül. Helyüket mára egyértelműen átvették a Zöldek, akik bár az elmúlt hónapokban nem teljesítettek jól, biztos második helyüket így is őrzik. Ami 2017-ben az SPD volt, az 2021-ben a zöld párt lehet, legalábbis a népszerűségük alapján. A kérdés persze, hogy a Merkel utódjaként kijelölt Armin Laschet és az unió szeretne-e egy veszélyes és erős koalíciós partnert a Zöldek személyében, ha választhat más partnert is.
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!