
„Itt megjelent neki az Úr angyala a tűz lángjában, egy égő csipkebokorban. Mikor odanézett, látta, hogy a bokor ég, de nem ég el.”
(Kivonulás könyve, 3. fejezet 2.)
Puporka Ferenc végigméri a heverőjükre pakolt adományokat, rám néz, és közli, hogy ez itt a pokol. Közvetlenül előtte azt kérdeztem tőle, hogy ez a sok ruha, élelmiszer, játék, tisztítószer, ami a derekáig ér, mennyi családnak mennyi időre lesz elegendő. Ferenc kis szünetet tart a sommás felelet után, aztán meg is indokolja tömör válaszát.
– Velünk együtt három családnak segít majd, az év 365 napjából megold hármat. Van két film, a Feláldozhatók és az Elfeledettek, valahova a kettő közé tudnám betenni magunkat – feleli, és már magyarázza is, hogy miért van szükségük a nógrádi Kazár-Mizserfán, ezen a valamikori bányásztelepen élőknek segítségre, amit ő következetesen csak tűzoltásnak nevez. A „tüzet” ezúttal az Emberek az emberekért közössége oltja: rendeztek egy fővárosi gyűjtést, ahol össze is szedtek egy furgonnyi adományt, amit nógrádi községekben és egykori sorházas kolóniákban osztottak szét.
*
– A rendszerváltáskor megszűnt minden, a biztos megélhetés, a jövőkép, a tisztes munka – mondja Ferenc. A bányát, ahol neki már csak a felmenői dolgoztak, külön nem említi, pedig beszédes a sorsa: annak idején tartozott hozzá egy munkásszálló, amely a tárnák lezárását követően szép lassan átalakult szociális otthonná. Ez az egyetlen intézmény az egyetlen utcából álló telepen, mely folyamatosan nyitva tart. Iskola innen öt kilométerre van, bolt bent a faluban, ráadásul drága. Rendelő akad helyben, 59 millió forintból fel is újították, de hetente egyszer jön csak ki orvos – előjegyzés alapján. Kápolna is van, igaz, Puporka Ferenc nem tudja megmondani, mikor járt benne utoljára pap. Pedig hosszan gondolkodott a kérdésemen, az idő alatt majdnem végigsétáltunk az épület nyújtottan elterülő árnyékán keresztül. Vezetékes víz nincs. A közeli erdők pedig magánkézben, fát hozni onnan nem szabad.
Ha adománnyal segítenének az Emberek az emberek közösség pártfogoltjainak, azt kérjük, erre a számlára küldjék: Minden Ember Számít Egyesület (MESZE). Bankszámlaszám: 11710088-21471124
• Hogy kerül az adomány Nógrád eldugott csücskeibe?
• Mikor keresik fel a politikusok az ittenieket?
• Mit köszönhetnek Rónabányán a vérnek?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap március 20-ig kapható 2025/11. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!