
Az országon belüli népességmozgás egyes települések vezetőit szinte megoldhatatlan helyzet elé állítja: a helyi infrastruktúra nem bírja el a beköltözők tömegeit, miközben a helyi hagyományok, közösségek is felhígulnak.
Tikkasztó kánikula, 2022 nyara: a Pest megyei Solymáron több mint ezer háztartás maradt napokra vezetékes víz nélkül. Az okok között előkelő helyen szerepelt a falu lakosságszámának jó ideje tartó növekedése, az egykori kistelepülésen mostanra több mint 11 ezer ember él (nem hivatalosan valószínűleg ennél többen), az infrastruktúra, a közszolgáltatások azonban nem tudnak lépést tartani a gyors növekedéssel.
Solymár nincs ezzel egyedül, Budapest környékén a kiköltözés, a szuburbanizáció egyre elviselhetetlenebb méreteket ölt. Míg Budapest lakossága az elmúlt tíz évben 44 ezer fővel csökkent, addig a Budakeszi járásban 13,5 ezerrel, az Érdiben 13,6 ezerrel, a Gödöllői járásban pedig 20 ezerrel laknak többen. Ezek között sok az alvó település, ahonnan a lakosok leginkább a fővárosba ingáznak dolgozni, tanulni. Van ellentétes irányú probléma is: Észak-Magyarországot például európai mércével is sokan hagyják el, de a dél-dunántúli és a dél-alföldi települések is a népességváltozás legnagyobb vesztesei közé tartoznak.
A miniszterelnök februári évértékelőjében Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési minisztert jelölte ki a feladatra, hogy a „helyi önazonosság védelme érdekében” konzultáljon az önkormányzatokkal, és dolgozzon ki javaslatokat arra vonatkozóan, miként lehetne gátat szabni a túlzott népességmozgásnak. Lapzártánkig a miniszter a Pest megyei és a budapesti polgármesterekkel tárgyalt. A probléma Pest megyében a legégetőbb. Ahogy a miniszter a fővárosi konzultáción elmondta, a készülő törvényjavaslat a kistelepüléseket célozná, ám ez a kör még változhat – ezért kéri ki a megyei jogú városok és a budapesti vezetők véleményét is.
• Mikorra szeretne eredményt elérni a miniszter?
• Milyen eszközökkel állnák útját a népességmozgásnak?
• Mit szólnak a kezdeményezéshez a polgármesterek?
• Csak magánszemélyek beköltözését korlátozhatnák az önkormányzatok vagy akár nem kívánatos vegyi üzem, akkumulátorgyár létesítését is megakadályozhatnák?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap március 13-ig kapható 2025/10. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!