A szokásos péntek reggeli interjú helyett a Vasárnapi Újságban szólt népéhez a miniszterelnök. Az ötvenes évek sikerpropagandájára emlékeztető beszélgetésből kiderült, hogy Orbán Viktor szerint semmi gond nincs a magyar iparral. – Mindenki az ipar gyenge teljesítményéről beszél, de az iparral nincs semmi baj. Magyarország ipari termelés szempontjából fantasztikus teljesítményt ért el – mondta. – A világ legmodernebb autógyárai vannak nálunk, van aviatika iparágunk, óriási a hadiiparunk és az űriparban is fejlődő teljesítményt nyújtunk, elektronikában és informatikában pedig mindig is erősek voltunk… gyáraink modernek, a vezetők nagy része magyar, és fantasztikus munkásaink vannak.
Az idei év ipari adatainak ismeretében nehezen érthető a miniszterelnök optimizmusa, illetve érvelése. A KSH adatai ugyanis azt mutatják, az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal esett az ágazat termelése (a szeptemberi adat még nem ismert). Ezen adatok ismeretében igencsak furcsa, hogy Orbán Viktor szerint mindössze az a gond, hogy a szűkülő világpiacon nem tudjuk értékesíteni a Magyarországon gyártott termékeket. Szerinte jövő évtől óriási növekedésre lehet számítani, mert hatalmas akkumulátor- és autógyárak állnak munkába (a BMW és a kínai akkumulátorgyártó CATL debreceni, valamint BYD kínai autógyártó szegedi gyárai). Így a megoldás, keleten értékesíteni nyugat helyett: – Ha nyugaton nem tudják megvenni a termékeinket, vegyék meg keleten, ez kell a gazdaság helyreállításához – érvelt.
Ezzel a gondolatmenettel több probléma is akad. Az valóban tény, hogy modern gyárak települtek az országba. Ezek azonban döntőrészt összeszereléssel foglalkoznak – csak elvétve telepítenek ide fejlesztőrészlegeket –, azaz a máshol gyártott alkatrészeket szerelik össze a magyarországi gyárban, így a profit nagy részét is kiviszik az országból. Jó példa erre a BYD gyártáspolitikája. A gyár ugyanis egységcsomagokba szállítja az összeszerelőüzembe az alkatrészeket, mellékelve az összeszerelési utasítást, valahogy úgy, ahogy az ember az Ikea lapraszerelt bútorai esetében is maga szerelheti össze a frissen vásárolt bútort.
Bár ez sem kis probléma, hiszen ezzel az iparszerkezettel beleragadunk a közepes fejlettség csapdájába, a jelen helyzetben azonban sokkal nagyobb gond, hogy alapvetően téves a miniszterelnök keleti értékesítéssel kapcsolatos gondolatmenete. A számok ugyanis azt mutatják, a keleti nyitás úgy ahogy van, a totális sikertelenség.
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!