A stabil, konszolidált demokráciát a többi között az különbözteti meg az autoriter berendezkedésektől, hogy a hatalom legfőbb birtokosának sorsa a saját politikai közösségén belül sem tabu. És nem az illető magánügye. Ő elméletben és a gyakorlatban is fogyóeszköz, esetleges távozásáról pedig senki nem gondolja, hogy magának a rendszernek a stabilitását is megbillenti. Végképp nem nemzethalál. Magyarország közjogi berendezkedése folytán a rendszer legerősebb hatalmi jogosítványokkal rendelkező szereplője a mindenkori miniszterelnök. Bárki eldöntheti a fentiek alapján, hogy hazánk konszolidált demokráciának számít-e, vagy sem.
A többi között Pokorni Zoltán Telexnek adott interjúja ihlette ezt az írást. A Fidesz egykori elnöke és alelnöke, (rég) volt oktatási miniszter, a Hegyvidék 18 év után leköszönő polgármestere azt mondja, hogy szerinte nem lenne Fidesz Orbán Viktor nélkül. A honi viszonyokat ismerve egyfelől evidensnek látszó közlés, másfelől, a talán nem csak általam vélelmezett normális demokratikus működésmód értelmében, abszurd. Miféle politikai erő az, amelynek léte egyetlen embertől függ?
• Mit árul el az interjú arról a különös világról, amiben élünk?
• Hogy lett eunuchok gyülekezete az Orbán mögött álló gárda?
• Meddig marad a magyar szabadság és népuralom mindössze retorikai fikció?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap augusztus 1-ig kapható 2024/30. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!