„Az orvosi etikai rendszer jelentős gyengülést szenvedett el”
Fotó: Unsplash

A kormány 2023 márciusában megvonta a mind erőteljesebb érdekérvényesítésre törekvő Magyar Orvosi Kamara (MOK) legfontosabb jogköreit; megszűnt a praktizáló orvosok számára kötelező tagság, és ezzel párhuzamosan elvették a szervezettől az etikai eljárások lefolytatásának jogát is. Ezt a feladatot azóta a Belügyminisztérium (BM) alá tartozó Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) látja el, amely ezt megelőzően csak különböző orvosi protokollok, készítmények etikai vonatkozásait vizsgálta.

Annak jártunk utána, hogy másfél év elteltével milyen hatékonysággal működik az új szisztéma. Amit találtunk: sikerült kialakítani az új szabályrendszert, az etikai bizottságok pedig sorra bírálják el az egyes eseteket, de az állami intézményrendszertől való függés, illetve a felpuhult etikai szabályrendszer miatt komoly aggályok is felmerülnek – természetesen kívülről.

• Kik ülnek az ETT etikai bizottságaiban? 
• Milyen szankciókat vonhat maga után egy elmarasztalás? 
• Miért probléma, hogy nem egy önálló, szakmai alapon szerveződő köztestület, hanem a kormány alá rendelt szerv végzi az orvosetikai vizsgálatokat?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!